btbilgi

Şehirlerde sadece yüzde 5 oranında otonom araba bulunsa, trafik sıkışıklıklarının ciddi şekilde azalabileceğini biliyor muydunuz? Yeni bir araştırmaya göre otonom arabaların hem kazaları, hem yakıt verimsizliğini ve insan sürücülerin dur-kalk yapmalarını azaltacağı ortaya çıkartılmış. Sonuçlar kendi kendine gidebilen araçların, tahmin edilenden daha fazla trafik kontrolü yapabileceğini gösteriyor.

Illinois Üniversitesi’nden bir ekip tarafından düzenlenen ve Ulusal Bilim Vakfı’nın Siber-Fiziksel Sistemler programı tarafından finanse edilen araştırma, trafik akış teorisi, kontrol teorisi, robotik, siber-fiziksel sistemler ve ulaşım mühendisliği konularında uzmanlaşmış çok disiplinli bir araştırmacı ekibi tarafından yürütülmüş. Ekip Arizona’da kapalı bir parkurda tek bir otonom araba ve 20 insan şoförlü araç bulunan bir grup otomobil ile trafik akış denemeleri yapmış.

Normal koşullar altında insan sürücüler darboğazlar, kazalar, şerit değiştirmeler, şerit daralmaları veya başka sorunlar olmaksızın bile doğal olarak dur-kalk trafiği oluşturuyor. Bu fenomen “hayali trafik sıkışıklığı” (phantom traffic jam) olarak adlandırılıyor. Araştırmacılar bu sürüş testlerinde otonom otomobilin hızını kontrol ederek, onu takip eden tüm araçların trafik akışını ayarlayabildiğini keşfetmişler. Sonuçlara bakılırsa otonom araçların küçük bir yüzdesi bile yollarda olsa, dur-kalk dalgalarının azalacağını ve toplam yakıt tüketiminin yüzde 40’a kadar azalacağını saptamışlar.

Trafik akışını düzenlemek için otonom araba kullanılması, hızla gelişen trafik takip ve kontrol bilimindeki bir sonraki yenilik olarak görülebilir. Sabit trafik sensörlerinden gelen veri yerine navigasyon sistemlerinde hareket kökenli GPS verileri kullanıldığında, otonom arabalar trafikte daha verimli hareket edebiliyorlar. Bu tür araçların yoğun trafiğe sahip bölgelerde kullanımının artması, klasik otoyol trafik kontrol mekanizmalarına olan ihtiyacı azaltabilir.

Araştırmacılar bu yönde bir sonraki adımın, otonom araçlara şerit değiştirme becerisi gibi daha fazla özgürlük verip, yoğun trafikte bu tür değişimlerin etkisini incelemek olacağını söylüyor. Çalışmanın ilk aşamasının sonuçları Cornell Üniversitesi Arşivi sitesinde bir bilimsel makale olarak yayımlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.