btbilgi

Elon Musk, 11 Mayıs itibarı ile Tesla’nın devrim niteliğindeki güneş panelli çatı kiremiti Solar Roof için siparişlerin açıldığını duyurdu. Twitter aracılığıyla yapılan açıklamaya ek olarak da, 2018’de bu ürünün dünyanın birçok ülkesinde satışa çıkacağına söz verdi. Şimdi sipariş verecek ABD’li kullanıcılar için ilk teslimatlar 2017 yılının sonlarında başlayacakmış.

Ancak Musk’dan daha da ilginç olan başka bir açıklama geldi: Solar Roof kiremitlerinin sonsuza kadar garantisi olacak. Tesla bu konuda çok iddialı olduğunu özellikle ifade ediyor. Resmi web sitesinde dikkat çekici bir şekilde, kiremitlerin kelimenin tam anlamıyla sonsuza dek garanti edildiği belirtiliyor: “Cam güneş kiremitlerimiz o kadar dayanıklı ki, ömür boyu garantilidir. Eğer evinize bir şey olmazsa, sonsuza dek dayanır.”

Güneş kiremiti Solar Roof şimdi ABD’de, gelecek sene her yerde

Yukarıdaki animasyonlu imajda en solda bir Solar Roof kiremitinin dolu yağmasına karşı tepkisi gösterilmiş. Ayrıca sağda da geleneksel kiremit örnekleri aynı doluya maruz tutulmuş. Bu testte kiremitlere vuran beş santimetre büyüklüğündeki dolu parçası, saatte yaklaşık 177 km hızla vuruyor. Bu testin videosu, ne olup bittiğini daha iyi görebilelim diye saniyede 2 bin 500 kare çekebilen ultra hızlı bir kamera ile kaydedilmiş. Tesla’nın güneş enerjisi toplayan kiremitlerinin ABD kökenli ‘FM 4473 Class 4’ dayanıklılık standardına uygun olduğu bilgisi verilmiş.

İsterseniz kiremitlerin desenli versiyonu da var, farklı görünümdeki daha estetik Solar Roof kiremit çeşitleri ise 2018’de piyasada olacak. Sayfada ayrıca hem enerji faturalarını azaltmaya yardımcı olmak, hem de müşterilerin gerçekten şebekeden “ayrılmalarını” sağlamak için güneş çatılarının yanında diğer enerji çözümleri de öneriyor. Yani Tesla’nın kendi üretimi olan PowerWall enerji depo cihazı: “Entegre bir Powerwall bataryası ile gün boyunca toplanan enerji depolanır ve her an kullanılabilir hale getirilir.”

Güneş kiremiti Solar Roof şimdi ABD’de, gelecek sene her yerde

Her çatı standart bir güneş paneli kurmak için için ideal biçimde olmayabilir. Buna ek olarak  yüzeyin açısı ve gün/yıl boyu üzerine düşen güneş ışınımı miktarı gibi birçok farklı faktör, bir çatıya güneş paneli kurma noktasında karar verici hale gelebiliyor. Ama Tesla bu ürünü ile hem çatıları güzel gösterecek, hem de çok pratik şekilde güneş enerjisinden faydalanmayı sağlayacak bir çözüm geliştirmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.