btbilgi

Su arıtma işlemlerinin en önemli kısmı, normal filtreler ile temizlenemeyen mikrokirleticilerin (micropollutants) ortadan kaldırılmasıdır. Kirli sulardaki pisliklerin sudan ayrıştırılmasında mevcut iki yaklaşım var, enerji bazlı ve kimyasal bazlı. MIT’de (Massachusetts Institute of Technology) geliştirilen yeni bir yöntem ise, istenmeyen bileşiklerin aşırı küçük seviyede bile temizlenmesi için alternatif bir teknoloji sağlayabilir.

Yeni yöntem tarım ilaçları, kimyasal atıklar ve gübresel katkılar gibi organik maddeleri sudan temizlemek için elektrokimyasal bir yaklaşım benimsiyor. Bu yöntem kirletici maddeleri küçük ancak tehlikeli miktarlarda bile olsa ortadan kaldırabiliyor. Şu anda kullanılan yöntemler ise asidik dalgalanmalar ve çeşitli yüzey reaksiyonlarının bir sonucu olarak su arıtma işleminde istenen performansı vermemekte.

Bu sistemde su, kimyasal işlemden geçmiş ve pozitif/negatif elektrot olarak görev yapan yüzeyler arasından akıtılıyor. Bu elektrot yüzeyler, pozitif veya negatif yüklenmeye tepki verebilen Faraday materyalleri ile kaplanmış durumda. Yüzeyler arasından geçen sudaki ibuprofen ve tarım ilaçları gibi maddeler, istemsiz şekilde elektrot yüzyler tarafından çekiliyor. Araştırmacılar bu süreçte milyonlarca parçacık yoğunluğundaki (PPM) moleküllerin bile etkili şekilde temizlenebildiğini görmüşler.

Bu sistemin dezavantajı, elektrot yüzeylerin bir seferde sudaki sadece bir çeşit kirletici maddeye göre ayarlanabilmesi. Ama araştırmacılar bu teknolojinin entegre edileceği bir sistemde farklı yüzey setleri oluşturup, suyu kademelerden geçirerek farklı mikromaddelerin tamamını ayrıştırmayı öngörüyorlar.

Bu su arıtma sistemi az miktarda düşük voltajlı elektrik harcadığı için, çok yüksek enerji seviyeleri gerktiren pahalı sistemlere göre çok avantajlı. Böyle bir arıtma cihazını bir güneş paneli ile besleyip, temiz suyun zor elde edildiği Afrika bölgelerine taşımak mümkün olabilir. Sistem ayrıca değerli maddelerin suya karışmasının engellenemediği ilaç fabrikaları veya kimyasal malzeme fabrikalarında kendini gösterebilir. Bu fabrikalarda arıtma bölümleri kurup, suya karışmış mikromaddelerin ayrıştırılıp toplanması da söz konusu.

MIT araştırmacı ekibi bu çalışmayı ‘Energy and Environmental Science’ dergisinde bir bilimsel rapor olarak yayımlamış. Ekip çalışmayı genişletmek için MIT’deki ‘Abdul Latif Jameel World Water and Food Security Lab’ (J-WAFS) biriminden de özel bir araştırma yardımı almış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.