btbilgi

Yapay zeka günlük yaşamın birçok yönünü etkileyecek, Microsoft da bu teknolojiyi işyerinde yenilikçi bir şekilde ön plana çıkartmak istiyor. Firma 10 Mayıs’da Seattle’da düzenlediği ‘Build 2017’ konferansında, yapay zekanın iş güvenliği alanında nasıl kullanılabileceğini gösterdi.

Şantiye alanları zaten normalde çeşitli noktalarda bulunan güvenlik kameralarına sahip. Microsoft bu kameralardan gelen görüntüleri özel görsel tanıma yazılımından geçirip, çalışanlar ve etraflarındaki nesnelerle ilişkilerini saptamayı sağlıyor. Böylece sistem bir işyerini her an gözlem altında tutarak, tehlikeli olabilecek hareketleri önceden yöneticilere haber verebilir hale gelecek.

Microsoft’un Ticari İletişim Direktörü Andrea Carl, uygulamanın bir tanıtımını yaptı. Sistem firmanın bulut bazlı Azure Stack, Azure Functions, Cognitive Services (Bilişsel Hizmetler) altyapılarının birleşiminden oluşuyor. Bunlara işyerindeki kamera görüntüleri ekleniyor ve sistem saniyede 27 milyon görüntü tanıma yapıyor. İş güvenliği demosu sırasında sisteme bir akıllı telefon arayüzü üzerinden “Havalı matkap nerede?” sorusu soruldu. Yapay zeka destekli sistem taradığı inşaat alanındaki havalı matkabı buldu ve kullanıcıya yerini gösterdi.

Platform belli bir ekipmanı kullanma konusunda sertifikalı olan kişileri ve o ekipmanı en son kimin kullandığını yüz tanıma metodu ile belirtebiliyor. İzni veya sertifikası olmayan bir çalışanın o cihazı alması durumunda sistem hemen bir uyarı oluşturuyor ve yetkili kişileri bilgilendiriyor. Sisteme yeni bir çalışanı eklemek çok kolay, çünkü sistem devamlı iş alanınının fotolarını çekiyor, yani fotolardan birinde yeni çalışanı işaretlemek ve gerekli kimlik bilgilerini eklemek yeterli.

Kameralar çalışma alanında kimlerin bulunduğunu sürekli olarak denetlediğinden, orada olmaması gereken biri saptandığında da uyarı vermeye ayarlanabiliyor. Hatta iş aletlerinin doğru şekilde depolanıp depolanmadığını takip etmek bile mümkün. Demo sırasında açıkta bırakılmış bir matkap saptanıp, sistem tarafından doğru yerine ve doğru şekilde konulması için yetkili çalışana uyarı gönderilmiş. Bu yapay zeka destekli iş güvenliği sisteminin diğer uygulama alanları arasında kimyasal kaçakları farketme ve hastanelerde hastaların yataklarının dışına çıktıklarını tespit de yer alıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.