btbilgi

Gözlerimizin ne kadar hassas ve karmaşık olduklarını düşününce, neden bu kadar çok göz hastalığı ve rahatsızlığı yaşandığını anlamak kolay oluyor. Kulakla beraber duyu organlarımızın en önemli ikisinden biri olan gözlerimiz için, neyse ki bilim ve teknoloji her geçen gün daha sağlam ve daha garantili tedaviler meydana getiriyor. Sentetik ve yumuşak dokulu bir retina da bu yenilikçi çözümlerden.

Oxford Üniversitesi’nden çıkan yeni bir araştırma raporu, görme engelli insanlara daha kalıcı bir tedavi yöntemi sunmanın kapılarını aralıyor. Doktora öğrencisi Vanessa Restrepo-Schild’ın idaresindeki bir ekip, daha iyi biyonik implantlar üretmek için kullanılabilecek bir tür sentetik, vücuda uyumlu, çift katmanlı ve yumuşak dokulu retina geliştirdi.

Restrepo-Schild yaptığı açıklamada “Şimdiye kadar yapay retina araştırmalarında katı ve sert malzemeler kullanılıyordu” diyor. Ama gözlerimiz doğası gereği çok hassas ve bu sert materyaller impant üretmek için pek uygun değil. Sert materyaller gözlerimizin akışkanlığına ve esnek yapısına uymuyor, genellikle de iltihaba neden olabiliyor. Restrepo-Schild biyolojik hücre zar proteinlerini su damlacıkları ve bir hidrojel yapı ile birleştirerek, doğal ürünlerimize çok benzer bir şekilde işlev gören bir yapay retina oluşturduklarını belirtiyor.

Yeni sentetik retina, görme engelliler için umut olabilir

Yapılan açıklamada “Bu sentetik retinayı bir kamera gibi tasarladık. Hücreler piksel olarak görev görüyor, üzerlerine düşen ışığa tepki veriyor ve gri bazlı bir görüntü oluşuyor. Bu sentetik malzeme orijinal retinalardaki gibi, nöronları gözümüzün arkasında uyaracak elektrik sinyalleri üretebilir” denildi. Benzer projelerde çalışan laboratuarlar genetik biliminsanları ile doğal yaşam hücrelerini dönüştürmeye uğraşırken, Restrepo-Schild’ın ekibi sentetik hücreler kullanmaya karar vermiş. “Canlı dokuları vücuttakinin kopyası gibi üretmeye çalışmıyoruz” diyor Restrepo-Schild ve ekliyor: “Sentetik hücrelerden yapılmış basitleştirilmiş dokuların, canlı hücrelerden daha güvenli ve kolay kontrol edilebileceğine inanıyoruz.”

Araştırma ekibi önce büyük boy bir sentetik retina örneğinde renk ve şekil denemelerini yapıp, daha sonra hayvan testlerine geçmeyi planlıyor. Ekibin çalışmaları, Scientific Reports dergisinde bir bilimsel makale olarak yayınlanmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.