btbilgi

Çin dünyanın en büyük elektrikli araç pazarı olmaya hazırlanıyor. Devlet desteği en üst düzeyde sağlandığı için de büyük ihtimalle yakın gelecekte dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi haline de gelebilir. Ülkenin en büyük otomobil üreticilerinden olan GAC Motor, elektrikli ve otonom arabaları hem geliştirmek hem de üretmek için 6,5 milyar dolarlık dev bir sanayi parkının inşasına başladıklarını açıkladı.

Bu endüstriyel parkın, türünün en büyük örneklerinden biri olacağı tahmin ediliyor. Park, Guangzhou’nun Panyu bölgesindeki 5 kilometrekarelik bir alanda kurulacak. GAC Motor firması bu lokasyonda 2018 yılı sonunda tamamlanması beklenen ve toplamda 4,69 milyar Yuan (679 milyon ABD doları) yatırımlı bir elektrikli araba fabrikası kuracağını söylüyor. Ayrıca firma bu fabrikanın yılda 200 bin adetlik üretim kapasitesine sahip olacağını da iddia ediyor.

GAC Motor Genel Müdürü Yu Jun konuyla ilgili “Bu sanayi parkının planlanması ve inşaatı, Çin hükümetinin Guangdong planı ve ulusal “Made in China 2025 “stratejisinin yeşil kalkınma hedeflerine uyacağı için çok önemlidir” dedi. Jun ayrıca “Bu hareket, otomobil endüstrisinin gelişimine katkıda bulunacak ve ekonomik büyümeyi de ilerletecek” açıklamasını yaptı.

Electrek sitesi 2017 başlarında GAC Motor firmasının ilk elektrili arabası olan GE3’ü, 2017 Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda sunduğunu hatırlatıyor. Yeni endüstriyel otomobil parkında üretilecek  araçlardan biri GE3 olacak. Jun firmasının hedefi olarak önümüzdeki beş yıl içinde, en az yedi yeni elektrikli araç modelini piyasaya sunacakalrını söylüyor. Bu araçlar tam elektrikli, mesafe genişletme seçenekli ve hibrit olmak üzere üç farklı ürün serisinde olacakmış.

Çin’e 6,5 milyar dolarlık dev elektrikli araç endüstri parkı
GAC Motors / GE3

GAC Motor’ın elektrikli araç pazarında liderlik etme hayalleri bulunuyor. 2020 yılına kadar 20 bin elektrikli araba satışı planlanmış durumda. Firma Auto Shanghai fuarında aralarında Aisin Seiki, Michelin, Continental ve Faurecia’nın da olduğu 10 büyük otomobil parça tedarikçisi ile stratejik ortaklık anlaşmaları imzaladığını da belirtiyor.

Çin hükümetinin resmi hedefine bakılırsa, 2018’de otomobil üreticilerinin toplam satışlarının en az yüzde 8’i, 2019’da yüzde 10’u ve 2020’de de yüzde 12’si elektrikli araçlardan oluşmalı. Bu nedenle de birçok Çin’li otomobil üreticisi yerel üretim yatırımlarını duyuruyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.