btbilgi

Türk Telekom’un bilgi teknolojileri çözümleri sağlayıcısı şirketi İnnova, yeni hukuk süreç takip sistemi LEGA’yı tanıttı. LEGA ürün ailesi çok büyük şirketlerden KOBİ’lere ve hukuk bürolarına kadar geniş bir yelpazede kullanılabilecek çözümler içeriyor. Sunulan paketler ile tahsilat odaklı kurumların önemli zaman ve bütçe ayırdığı hukuksal süreçlerin takibi çok daha kolay şekilde mümkün oluyor. LEGA ailesinin daha şimdiden 12 büyük çaplı müşterisi bulunuyor. İnnova, bu müşterilerinin kullandıkları sistemler sayesinde Türkiye’deki tüm icra dosya ve belgelerinin yaklaşık yüzde 30’unun LEGA üzerinden geçtiğini belirtiyor.

İnnova bu ürünü geliştirirken 20 senelik deneyim ve bilgi birikimini ortaya koymuş durumda. Ülkemizde yabancı kaynaklı benzer hukuk süreç takip programları bulunmuyor, çünkü her ülkenin kendi hukuki mevzuatı bu türden yazılımların kolayca adapte edilmesine imkân vermiyor. İnnova da Türkiye’de bu kadar gelişmiş özellikleri olan başka bir örnek olmadığı konusunda iddialı. LEGA’nın kendi alanındaki yüksek iddiası, ürün paketlerinden biri olan LEGA Cloud’un 2016 yılında Euro Cloud Ödülleri’nde “En İyi Sektörel Bulut Çözümü” olarak Avrupa’da birinci seçilmesi ile güçlenmiş durumda.

LEGA ürün ailesi farklı ölçek ve sektörlerden kurumların ihtiyaçlarına göre tasarlanmış. Firmalar bu sistem üzerinde hukuki süreçlerini takip edilebiliyor, lehe/aleyhe tüm icra ve dava süreçlerini birbiriyle ilişkili olarak yönetebiliyor, yasal ve idari takip süreçlerinin daha zahmetsiz yönetimi, daha kısa sürede sonuçlanmasını mümkün oluyor. LEGA paketleri Adalet Bakanlığı’nın Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP), Merkez Bankası, Mernis ve PTT altyapıları ile tam entegre olarak çalışıyor. Tüm sistem web tabanlı olduğu için de ürünlere tüm web tarayıcılar üzerinden kurulum gerektirmeden istenen yerden ve her an ulaşılabiliyor.

Türkiye’deki her 3 hukuk dosyasından biri LEGA ile yönetiliyor
Kaynak: İnnova

LEGALEGA ürün ailesinin üç paketi bulunuyor. Bunlardan en genişi olan LEGA, çok miktarda müşterisi ve hukuki işlemi olan büyük şirketler için uygun. Lokal veri depolama üzerine kurulu sistem, kredi veya poliçe ürünlerinin, telekom hizmetleri aboneliklerinin, bireysel ve kurumsal aboneliklerde enerji, doğalgaz ve su faturalarının gecikmiş alacak takibinde kullanılıyor. Bu paket özellikle bankalar, sigorta şirketleri, telekom operatörleri, enerji/doğalgaz/su altyapı şirketleri, otoyol ve köprü işletmeleri gibi yüksek volümlü operasyonları hedefliyor.

LEGA LiteAilenin ikinci üyesi LEGA Lite, ana paketin daha az özellikli bir versiyonu denilebilir. Web tabanlı yapısı ve lokal depolama özelliği ile, şirketler grubu veya holding yapısında birden fazla şirketin yönetiminin tek bir ürün üzerinden etkin biçimde gerçekleştirilmesini sağlayabiliyor. Çok geniş becerilere sahip olmaktansa, hukuk otomasyon çözümü olmaya odaklanmış bir yapıya sahip. Bu paket kurumsal bankalara, leasing/faktoring/finansman/emeklilik şirketleri, üniversiteler, belediyeler, filo kiralama şirketleri gibi farklı yapılara daha uygun. Yakında devreye gidecek mobil uygulama da iOS, Android ve Windows Mobile platformlarında daha kolay kullanım ve erişim sağlamaya yarayacak.

LEGA CloudÜçüncü üye LEGA Cloud ise buluta dayanan altyapısı sayesinde hem çok esnek bir hizmet seçeneği sunuyor, hem de verilerini kendileri depolamakla uğraşmak istemeyen kurumlara pratik bir hukuk otomasyon sistemi sunuyor. Diğer iki pakette şirketin ihtiyacı ve büyüklüğüne göre bir implementasyon sürecine gerek varken, Cloud paketinde kurum hemen hesap açıp sistemi kullanmaya başlayabiliyor. Özellikler ise kurumun gereksinimi olduğu şekilde ölçekleniyor. LEGA Cloud ürünü daha çok inşaat/perakende/lojistik şirketleri, kooperatifler, site yönetimleri, sağlık kurumları, tekstil firmaları ve hukuk büroları düşünülerek tasarlanmış.

Firmanın şimdilik yurtdışına açılma planı yok. Bunun sebebi de yabancı uygulamaların burada yer almaması ile aynı; yani LEGA’nın Türkiye mevzuatına göre tasarlanmış ve başka bir ülkenin hukuki sistemine uyarlamanın zor olması. Ama Cloud paketinin yakın gelecekte farklı ülkelerdeki kurumların ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir versiyonu için çalışma yapılabileceği de ifade ediliyor. Ürün ailesi ile ilgili ayrıntılı bilgileri İnnova’nın sitesinden elde edebilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...