btbilgi

Samsung 2016’daki Galaxy Note 7 skandalının yaralarını hala sarmaya uğraşıyor. Her ne kadar Galaxy S8 modelinin dünya çapında aldığı yorumlar Güney Kore’li şirketi sevindirse de, geçen yıl sonunda toplamış olduğu milyonlarca Note 7 telefonu nasıl değerlendireceğini de uzundur kara kara düşünüyordu. Ocak ayındaki batarya yanması sorunu ile ilgili açıklamadan bir süre sonra, firmanın topladığı Note 7’leri pil değişimi ile tekrar pazara sürme durumu meydana çıktı. Şimdi bu telefonun bir adı da var: Galaxy Note 7R

Galaxy Note 7R’ın sonundaki “R” harfi İngilizcedeki “Refurbished” (elden geçirilmiş ve temizlenmiş) kelimesinden geliyor. Bu cihazlar, müşterilerden güvenlik sebebiyle toplanmış eski Note 7’lerin bataryası değiştirilmiş hali. Yeni Note 7R cihazlarda eski 3 bin 500mAh kapasiteli pil yerine 3 bin 200mAh’lik daha düşük bir pil bulunacak. Android Authority’nin haberine göre bunun dışında cihazlarda gözle görülür bir değişiklik yapılmayacak.

Yeni Galaxy Note 7R her ne kadar ABD Ulusal İletişim Komisyonu (Federal Communications Commission – FCC) iznini almış olsa bile, söylentilere göre ilk aşamada ABD veya Kanada’da satışa çıkmayacak. Ama yeni cihazların Güney Kore’li üç büyük telekom operatörü olan SK Telecom, KT Freetel ve LG Uplus’ın özel kodları ile farklı varyantlar haline satılacağı söyleniyor. Ayrıca ETNews sitesi Note 7R’ların Haziran’da piyasada olacağını ve eski Note 7’ye göre daha ucuz fiyata sahip olacağını iddia ediyor. Bu bilgiye göre Note 7R’ın fiyatı 620 dolar olacak.

Ayrıca The Korea Herald’ın haberine göre de Samsung geçen seneki iade kampanyasında firmaya teslim edilmeyen tüm aktif Galaxy Note 7 cihazları uzaktan iptal etme yoluna gidecek. Bunun müşterilerinin güvenliği için olduğunu belirten Samsug, iptal işlemini seçime bağlı olmayan ve zorunlu bir yazılım güncellemesi ile halledecek. Ayrıca havayolu firmaları bundan böyle yolcuların uçaklara binerken yaptıkları Note 7 yanma uyarısını bitiriyorlar. Samsung dünya çapında sattığı tüm Note 7’lerin yüzde 96’sını geriye aldığını bildiriyor. Tüm telekom operatörleri tarafından cihaza verilen destek de komple iptal edilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.