btbilgi

Bilimkurgu meraklıları yakın gelecekte robotlarla neler yapılabileceği konusunda epey fikre sahipler büyük ihtimalle. Bunlar teker teker gerçekleştikçe, robotların insanlara zarar verme ihtimalinin yükseldiğine inananlara da var. Ama biliminsanları şimdilik insanlara faydalı robotlar üretme peşinde. Bunun son örneği de göz ameliyatı yapan bir robot cerrah oldu.

8 Mayıs tarihinde ABD, Baltimore’da düzenlenen Görme ve Oftalmoloji Araştırma Derneği (ARVO) 2017 Yıllık Toplantısı’nda, bir grup araştırmacı robot göz cerrahı testlerinin sonuçlarını açıkladı. Araştırmacılar bunun, insan gözünün içinde uzaktan kumandalı bir robotik sistemi başarılı bir şekilde kullanan ilk çalışma olduğunu ifade ediyor.

Araştırmacılar retina ameliyatlarına ihtiyaç duyan 12 hastayı ele almışlar ve klinik testler yapılmış. Hastaların altı tanesi robot cerrah ile ameliyat olurken, diğer yarısı standart operasyon ile tedavi edilmiş. Elle göz ameliyatı olan gruptaki altı kişiden beşinde ameliyat sırasında retinal mikro kanama olayları oluşmuş. Robot yardımı alan doktorların grubunda ise sadece iki kanama varmış.

Yine Mayıs ayı içinde bir başka robotik ilk gerçekleşti. Sindey’deki Liverpool Hastanesi Avusturalya’da ilk örnek olarak, Robot Simülasyon Eğitim Mimik Sistemi ve çift konsollu da Vinci Xi Klinik Robotu (Dual Console da Vinci Xi Clinical Robot) ile robotik cerrahiye adım atmış bulunuyor. Hastane sadece robotla operasyonlar yapmakla kalmayacak, aynı zamanda doktorların dünyanın en hızlı gelişen yenilikçi alanlarından birinde eğitim almalarını da sağlayacak.

Bu örneklere dayanarak, robot cerrah sistemlerinin yakın gelecekteki tıbbi operasyonlarda insan doktorlara büyük yardımı olacağını öngörmek mümkün. Robotlar özellikle gen terapisi ve kök hücrelerin kontrollü bir şekilde işlenmesi gibi aşırı hassasiyet ve kararlılık gerektiren operasyonlarda düzenli olarak kullanılır hale gelecek. Robotların insan cerrahlara göre çok daha stabil gözlere ve ellere sahip olduğunu söymek pek de yanlış sayılmaz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.