btbilgi

Modern cihazların, dizüstü bilgisayarların, akıllı telefonların hepsinin içinde iletken devreler ve işlemciler bulunuyor. Tüm elektronik üreticileri daha da yüksek iletkenliğe sahip, daha küçük ve ince boyutta parçalar tasarlamaya çalışıyor. Bu sayede daha küçük, daha hızlı ve daha güçlü cihazlar yaratılabiliyor. İşte bu yönde çalışan Minnesota Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, elektronik cihazları komple değiştirebilecek yeni bir materyal keşfetti.

Araştırmacıların ürettiği nano ölçekli ince film malzemesi, ileri seviyede iletken ve şeffaf bir yapıda. Akıllı telefonlar ve güneş enerjisi gibi sistemler, şeffaf iletken parçalar kullanan örneklerden ikisi. Bu tür iletkenler genellikle kimyasal indiyum kullanıyor ve bu da dünya üzerinde çıkartılan en pahalı değerli madenlerden biri. Bilimadamları buna bir alternatif olarak baryum, oksijen ve bir kalay kimyasalı kullanarak ince bir film geliştirdi. Bu malzemelerin toplamı bile indiyumdan çok daha ucuz ve materyalin kimyasal tepki verme kabiliyetini arttırıyor.

Nature Communications dergisinde bilimsel makale olarak yayımlanan çalışmanın yazarlarından Abhinav Prakash, “Kalay kimyasalını ilk kullandığımızda bu konvansiyonel olmayan yaklaşımın ne kadar iyi çalıştığına kendimiz de çok şaşırdık” diyor. Prakash şu sözleri de ekliyor: “Bu büyük bir riskti, ancak bizim için büyük bir gelişmeydi.”

Bu materyal çoğu modern teknolojinin geleceği haline gelebilir. Güneş enerjisi her geçen gün daha önemli ve yaygın bir enerji kaynağı haline geliyor. Ama güneş panellerinin yeni yaklaşımlarla güncellenmesi, potansiyellerinin artması gerekli. Bu yeni malzeme maliyetleri düşürüp verimliliği artırarak güneş enerjisini bir sonraki seviyeye taşımanın harika bir yolu. Ayrıca taşınabilir bilgisayarlar ve her türlü mobil cihazın gelecekteki alacağı forma katkısı olacak devrimsel bir materyal bulunmuş da olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.