btbilgi

Avrupa çapında gelen dizel otomobil yasakları ve engelleri anlaşılan müşterilerin gözünü korkutmuş olmalı. Çünkü Nisan 2017 itibarı ile Almanya dizel araç satışları yüzde 19 oranında düşmüş durumda. Böylece dizel otomobillerin Alman pazarındaki payı yüzde 41’e inmiş oldu. Ayrıca yine Reuters’in verdiği bilgiye göre sıfır araba satışlarında da yüzde 8 düşüş gözlemlenmiş.

Avrupa şehirlerinin ardı ardına açıkladıkları yasaklar gözönüne alınınca, dizel otomobil satışlarındaki bu düşüş normal sayılabilir. Ama analistler düşüşün bu kadar fazla olmasını beklemediklerini söylüyorlar. 2017’nin Şubat ayında Londra şehri belli bir emisyon değerini geçemeyen eski araçların ceza alacağını açıklamıştı. Ardından yasak getiren şehirlere Stuttgart da katıldı. Son oalrak Mart ayında Barselona ve Münih de dizel araçlara belli yasaklar getirmişti.

Bu kentlerin ve yasak uygulayan diğerlerinin sıkıntısı, şehirlerinde belli bir hava kirliliği seviyesinin üzerine çıkarlarsa Avrupa Birliği’nden alacakları cezalar. Yasaklar böylece direk otomobil satışlarına yansımış gibi görünüyor. Almanya’daki dizel araç satışlarındaki düşüş bilgisini Fransa ve İtalya’nın da takip ettiği ifade edilmiş. Buna karşın haberde İspanya’daki dizel otomobil pazarının küçük de olsa yükselme gösterdiğine işaret ediliyor. Tüm bunlara karşın elektrikli otomobil satış rakamları Avrupa çapında her ay ufak da olsa artışa devam ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.