btbilgi

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality – AR) kavramını gittikçe daha falza duymaya başladık. Snapchat ve Facebook bu konuda son kullanıcıya hizmet edecek eğlence uygulamaları ile haberlerde genelde ön plana çıkıyor. Ama AR’ın askeri, endüstri ve sağlık alanında çoktan kullanılmaya başlandığını gözden kaçırmak mümkün. Sağlık denilince en yeni örneklerden biri olarak, Microsoft’un AR platformu HoloLens üzerinde geliştirilmiş Scopis Holografik Navigasyon Platformu (Holographic Navigation Platform) verilebilir.

Scopis belkemiği cerrahlarının işini kolaylaştırmak amacıyla tasarlanmış. Ameliyatlarda cerrahların ellerini kullanmadan, HoloLens gözlük içindeki ekrana yansıtılmış görüntüler üzerinde nerede çalışması gerektiğini gösterebiliyor. Hassas işlemler sırasında doktora yardımcı olan uygulama, ihtiyacı olan tüm dijital göstergeleri ve verileri, raporları anlık olarak sunabiliyor. Sistem HoloLens dışında Google Glass gibi daha basit bir artırılmış gerçeklik cihazı ile bile çalışacak şekilde planlanmış.

AR gözlüğü HoloLens bu desteği, fiziksel olarak varolmayan nesneleri fiziksel ortamın üzerine bindirerek yapıyor. Fakat ameliyatlardaki hassasiyeti maksimuma çıkartabilmek için sadece gözlüğün kendi sensörleri yeterli değil. Operasyon aletlerinin üzerine minik işaretleyiciler koyarak üç boyutlu algılama güçlendiriliyor. Scopis sistemi sadece omurga operasyonlarında değil, beyin, sinir sistemi ve kafa gibi hassasiyet isteyen noktalarda uygulanacak ameliyatlar için de adapte edilebiliyor.

Scopis cerrahi navigasyon sistemlerinde zaten dünyanın en iyi bilinen markalarından biri. Bu HoloLens uygulaması sayesinde geleceğin teknolojilerini de ne kadar içselleştirdikleri anlaşılıyor. Firma ABD ve Almanya’daki ofisleri sayesinde iki kıtada da hizmet veriyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.