btbilgi

Siyasal ve ekonomik belirsizlik dönemlerinde rekabet gücünü korumak isteyen şirketlerin, elindeki iş gücünü geliştirerek beklenmedik değişim ve dönüşümlere hazır hale getirmesi gerekiyor. Ancak çalışanlar tarafında Türkiye’de durum farklı.  Poltio tarafından yapılan ve 6 bin kişinin yanıtladığı anketin sonuçları ManpowerGroup’un “Belirsizlik Dönemlerinde İstihdam Planları” raporunu oluşturdu; ManpowerGroup raporuna göre çalışanların yüzde 68’i yeni nesil ve gelecekteki gelişmeler nedeniyle işini kaybetmekten korkmuyor ve yüzde 55’i tecrübelerine güvenerek kendini geliştirmek adına bir şey yapmaya ihtiyaç duymuyor.

Robotların yükselişi, küreselleşme, kitlesel göçler, sürpriz siyasi değişimler ve jeopolitik belirsizlikler derken, ManpowerGroup’un yaklaşık 10 yıl önce tanımladığı makroekonomik güçler (değişen nüfus dengeleri, bireyselliğin yükselişi, daha sofistike müşteriler, teknolojik devrim, siyasi çalkantılar) ve onların sonuçları iş dünyasında tahminlerdeki gibi etkili olmaya başladı. Bu güçlerin etkisi sürüp, politik değişimler durmadıkça, kurumların geleceğe dair emin olabildikleri tek beklentileri “belirsizlik” olmaya devam edecek.

Değişime ayak uydurmak şart
Teknolojinin hızlı dönüşümü ile teknolojik oyuncular oyun alanına dahil olur, iş dünyasındaki geçerli ve ihtiyaç duyulan becerileri değiştirirken, dijital dönüşüm çağında bu değişim gelmiş geçmiş en yüksek hıza ulaşmış durumda. Dönüşüme ayak uydurmak için şirketlerin ellerindeki mevcut iş gücünü geliştirmeyi ve güncel ihtiyaçlara uyumlu hale getirmeyi hedefleyen bir plan yapmaları gerekiyor. Çünkü şirketler gelecekteki jeopolitik değişimler konusunda tahmin yürütemese de, iş gücü stratejilerini onları bekleyen belirsizliğe hazır hale getirebilir.

Çalışanlar değişimleri görmezden geliyor
ManpowerGroup raporuna göre işletmelerin belirsizlikler karşısında güçlü bir iş gücü planı yapabilmek için çalışanlarının yeni beceriler kazanmaya ve eğitime açık olması gerektiği belirtiliyor. Nitekim değişen koşullar karşısında işverenler, kendi çalışanlarını eğiterek ve geliştirerek çağa ayak uydurmaya çalışıyor. Ancak Türkiye’de Poltio sosyal anket platformunun yaptığı ve 6 bin’den fazla kişinin yanıtladığı anket sonuçlarına göre çalışanlar tarafında durum çok farklı. Anket sonuçları gösteriyor ki, şu anda bir yerde çalışan kişilerin %68’i, yeni nesil ve gelecekteki gelişmeler nedeniyle işini kaybetmekten korkmuyor ve %55’i tecrübelerine güvenerek kendini geliştirmek adına bir şey yapmaya ihtiyaç duymuyor. Bu gibi nedenlerle işini kaybetmekten korkan yüzde 32’lik kesim ise eğitimler alarak (yüzde 22), daha çok çalışarak (yüzde 16) ve yabancı dil öğrenerek (yüzde 7) işveren gözündeki değerini korumaya çalışıyor. Bu nedenle şirketlerin İK stratejilerini ve kurumsal eğitim planlarını şekillendirirken, çalışanlarını “kendini geliştirmenin gerekliliği” konusunda da teşvik etmesi gerekecek gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.