btbilgi

Yenilikçi dijital para sistemi Bitcoin dünya üzerinde yayılıyor ama en yavaş girdiği bölge Afrika olsa gerek. Savaşlar, açlık ve ekonomik sorunlarla çalkalanan kıta, arada bir de olsa umut verici haberlerle karşımıza geliyor. İşte bunlardan biri de Donald Ariisa’nın Botswana’daki özel kliniği. Ariisa’nın kliniği ülkenin ve büyük ihtimalle de bölgenin, modern kriptoparayı ödeme olarak kabul eden ilk sağlık kurumu olsa gerek.

Doktor Ariisa, Cointelegraph’a verdiği bilgilerde, teknolojiye meraklı olduğunu ve uygulamanın bu merakından çıktığını söylüyor. Botswana’nın Gaborone şehrindeki Sharada Kliniği’nin sahibi, özellikle gençlerin Bitcoin teknolojisini çok sahiplendiklerini gözlemlediğini belirtiyor. Bu gençlerin ellerinde nakit paraları olmayıp, Bitcoin madenciliği ile dijital para kazanabildiklerini görmüş. Hem kliniğinde, hem de dünya üzerindeki sağlık hizmetlerine yapılan ödemelerin çeşitlenmesi gerektiği fikrinden yola çıkmış.

Ariisa Bitcoin’in çabuk parlayıp sönecek bir trend olmadığına inanıyor. “Yeni ortaya çıkan bütün teknolojiler böyle hareketli olur. Ama her yeni teknoloji ilk alıp kullanacak insanlar sayesinde yerini bulur” diyor Ariisa. Bu hevesli doktor ayrıca insanlık için özgürlük vaat eden yeni bir para şeklinin doğuşunda bir rol oynamak istediği arzusunu da açıklıyor.

Ariisa Bitcoin sisteminin Botswana’da giderek daha popüler hale geleceğine ve sağlık hizmetlerinin yanı sıra, başka sektörlerde de kullanılmaya başlanacağına inanıyor. Güney Afrikalı doktor, hastaları dijital para ile ödeme yaptığında çok mutlu olduğunu da söylüyor. “Kişisel olarak bir zorluğum var, o da Bitcoin’in yapısını tam olarak anlayabilmek” diye ekliyor Ariisa; “Ama çok uzun yıllardır kullandığımız paraların doğasını bile bazen tam anlayabilmiş değiliz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.