btbilgi

Elektrikli otomobil piyasası 2020 ve ötesine olanca hızı ile hazırlanırken, bu alana yakın herkes sektör uzmanlarına kulak vermiş durumda. Elektrikli araçlar ne hızla yaygınlaşacak? Ne zaman genelgeçer olacaklar? Ne zaman elektrikli araba satışları benzinli araba satışlarını geçecek? İşte yeni bir rapor bu tarih için 2040 yılını işaret ediyor.

Electrek’in haberine göre, araştırma ve danışmanlık firması Morgan Stanley’nin hazırladığı raporda elektrikli araba pazarında hızlı bir gelişme görüleceği ifade ediliyor. MS’den araştırmacılar Harald C. Hendrikse, Adam Jonas ve Victoria A. Greer’in oluşturduğu raporda 2050 yılında yollarda 1 milyar elektrikli otomobil (Battery Electric Vehicle – BEV) olacağı öngörülmüş.

Morgan Stanley: Elektrikli araba satışları 2040’da benzinlileri geçecek
Kaynak Electrek

Raporda “Baz öngörümüz 2030 yılında elektrikli arabaların pazarda yüzde 16 pazar payına sahip olacağı yönünde. 2040’da bu oranın yüzde 51 ve 2050’de yüzde 60’a çıkacağını tahmin ediyoruz. Daha agresif tahminlerimiz ise 2040’da yüzde 60 ve 2045’de yüzde 90 penetrasyon oranı gösteriyor. En kötümser tahmin ise elektrikli araç üretiminin çok pahalıya mal olması, teknolojik olarak yeterince gelişmemesi ve hükümetlerin gerekli düzenlemeleri zamanında çıkartamamaları gibi faktörler yüzünden düşük oranlar sunuyor. Bu durumda ise 2025’deki yüzde 9 pazar payından sonra ciddi bir gelişme gözlemlenmeyebilir” deniliyor.

Morgan Stanley: Elektrikli araba satışları 2040’da benzinlileri geçecek
Kaynak: Electrek

Bloomberg Energy ise kendi raporunda Morgan Stanley’den daha da muhafazakar bir yaklaşım sergileyerek, elektrikli araba pazarına 2040’da yüzde 35 pay veriyor. Şu andaki durumda ise çoğu gelişmiş ülkede ancak yüzde 1 oranda pazar payından bahsedilebiliyor. Sektör uzmanları batarya ve motor teknolojilerinde bir kırılma noktası yaşanacağına, maliyetlerin ciddi şekilde ucuzlayacağına ve devletlerin elektrikli otomobillere verilen teşvikleri artıracağına güveniyorlar.

Electrek sitesi otomotiv firmalarının bu alanda yaptıkları büyük yatırımlara Volkswagen’i örnek gösteriyor. VW benzinli arabalara 22 milyar dolar yatırım yaparken, elektrikli otomobil geliştirmek için yarısı kadar, yani 10 milyar dolar yatırım yapıyor. Herkesin ifade ettiği 2020 yılı, belki de elektrikli araçlar için bir dönüm noktası olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.