btbilgi

Bisiklet kullanmak, doğa gezilerine, uzun seyahatlere çıkmak çok güzel. Eğer lastiklerin patlama problemi olmasaydı, eminiz ki çok daha keyifli olabilirdi. Yanınızda tamir kiti, gerekli aletler ve pompa olsa bile hala uğraşmanız gereken bir sorun patlak lastik. Ama tabi patlamayan bir lastiğiniz olsaydı çok daha iyi olmaz mıydı?

Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Bridgestone bu hayali gerçeğe çeviren ilk firma olabilir. Çok uzun yıllardır arabalar için tasarlanan “Air Free Concept”, 2019 yılında bisikletler için de piyasaya sürülecek bir tasarım harikası. Bridgestone dışında bir diğr büyük lastik markası olan Michelin de tüpsüz lastikler üzerine çalışıyor. Hatta “X Tweel” ismineki konseptleri, John Deere firması tarafından traktörler için bir alternatif olarak sunuluyor.

Bridgestone’un tasarımı tüp kullanmıyor, dış lastik yüzeylerinin arasında özel şekilde yerleştirilmiş esnek parçalarla iş görüyor. İlk aşamada tuhaf durmakla beraber bu lastikler hem patlama sorununu ortadan kaldırıyor, hem de kırılmayacak kadar esnek yapısı ile uzun ömür vaat ediyor.

Bisiklet tekerlerinde devrim, patlamayan lastik teknolojisi

Asıl sorun bu yenilikçi lastiklerin piyasaya ne fiyatla ve ne şekilde çıkacağı. Çünkü bu lastiği alıp eski lastiğiniz ile kolayca değiştirmek gibi bir şey sözkonusu değil. Lastiğin kullandığı göbek yapısı komple farklı olduğu için, belki de sadece yeni satın alınacak bisikletlerde görmemiz mümkün olabilir. Dolayısı ile asla patlamaycak bir bisiklet lastiği alayım derken, komple yeni ve pahalı bir bisiklete para vermemiz de gerekiyor olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.