btbilgi

Üçüncü Sanayi Devrimi sırasında elektronik ve bilgi teknolojisinin uygulanması otomasyona imkân sağlamıştı. Dördüncü Sanayi Devrimi ile akıllı sürüş, akıllı üretim, bulut bilişim, yapay zeka ve diğer ileri teknolojileri 5G ile gelen mobil uyumlanmaya daha fazla gereksinim doğurdu.

IHS 2017 5G Ekonomi Raporu’na göre 5G, 12,3 trilyon dolar küresel ekonomik genişleme, 22 milyon iş fırsatı ve 200 milyar USD’yi aşacak yıllık yatırıma olanak sağlayacak.2020 yılından 2035 yılına kadar 5G ile ortalama her sene dünya çapında Gayri Safi Milli Hasılalarda yüzde 0,2 oranında bir artış bekleniyor.

Ankara’da gerçekleşen ICT 2017 Zirvesi’nde Gelişen 5G ekosisteminin temel faktörleri, yeni hizmetler ve iş fırsatları, küresel birleştirilmiş standartlar, tam spektrum erişimi ve All Cloud mimarisi araştırması olduğunu dile getiren  Huawei 5G Çözümleri başkanı Yang Chaobin Huawei’in 2009’dan bu yana 5G teknolojilerine ve yeniliğe yatırım yaptığını, 5G’yi küresel bir başarıya dönüştürmek için endüstri ortaklarıyla ortak çaba göstereceklerini söyledi.

Yang Chaobin  sözlerine şöyle devam etti. “5G modelinin küresel birleşik standartları belirlemek, ölçekli ekonomik etkinin ve global kabulünün temeli oluşacak.  3GPP, 2015 yılında, 5G gereksinimleri, yeni hava arayüzü ve ağ mimarisi için kilit konular olan standardizasyon araştırmasını başlattı. Değişik gelişme seviyeleri, farklı ülkelerde ve bölgelerde farklı hizmet gereksinimlerini ortaya çıkaracak. Ayrıca telekom operatörlerinin, 5G piyasasının konumlandırılması ve uygulanması ile ilgili farklı endişeleri ve düşünceleri söz konusudur. 5G standartizasyonunun birinci fazı, ağırlıklı olarak eMBB kullanım durumlarına odaklanır release 15’te biter. İkinci fazda ise IMT-2020’nin tüm gereksinimlerini karşılaması ve release 16’nın tamamlanması amaçlanıyor. 5G standartları, uzun vadede servis geliştirmeyi desteklemek için ileri uyumluluk ve gelecek odaklı ağ mimarileri içermekte.”

Tam Spektrum Erişimi

5G modeli full spektrum erişimini desteklemektedir. Küresel katılımcılar, 5G erişim ağları kurma aşamasını belirlemek ve endüstrinin olgunlaşmasını hızlandırmak için spektrum koordinasyonu, planlaması ve dağıtımına hazırlanmaya başlamalıdır. Küresel alanda uyumlaştırılmış ilk frekans bandı olan C-bandı, 5G modeli için ana tercih olacaktır ve kentsel alanlarda kapasite katmanı görevi görecektir. Ayrıca C-bantı, önümüzdeki on yıl için 6 GHz altı aralıkta birkaç yüz mega baytlık bant genişliğini sunan tek bant olacaktır. C-bantında bulunan milimetrik dalgaların, yüksek verimlilik özelliği taşıdığı kanıtlanmıştır. Öte yandan, 3 GHz altı aralıktaki bant 5G çağında kapsama katmanı görevi görebilir.”Bulut Teknolojisi 5G Alanının Temel Mimarisi Olacak

Küresel dijital dönüşümü ile, operatörlerin ağ mimarisi, ağ merkezliden kullanıcı merkezliye dönüşmek zorundadır. Kablosuz Bulut ağı mimarisi tüm operatörler için dijital dönüşümünü gerçekleştirmenin anahtarıdır. Huawei’ye göre, 5G döneminde ki tüm endüstriler, CloudRAN’ın gelecekteki ağın daha akıllı ve daha esnek olmasını sağlaması için site ve UE, UL ve DL, kontrol ve veri ayrıştırmayı, fiziksel topolojiyi ve hizmeti desteklemeleyerek daha sağlam bir temel oluşturmalıdır.5G E2E ağ dilimleme teknolojisi Huawei’nin bulut ağ mimarisine dayanıyor ve bir fiziksel ağ üzerinden birden fazla endüstri hizmetine olanak tanıyor.

5G ile tüm sanayileri etkinleştirmek uzun vadeli bir süreçtir.Bu süreçte,Huawei, CloudRAN, uçtan uca ağ dilimleme ve Massive MIMO gibi teknik yenilik çabalarını hızlandırmayı planlıyor. Huawei’nin bu girişimi0, operatörlerin mevcut ağın değerini en üst düzeye çıkarmasına ve 4G şebekesine 5G teknolojileri uygulayarak sürekli ağ gelişimine teşvik etmesine yardımcı olması hedefleniyor. Operatörler, 5G’nin geleceğini benimsemek için hem teknoloji hem de işletme boyutlarından iyi bir hazırlık yapmalıdırlar.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.