btbilgi

Tavuk eti tüm dünya çapında kolay üretilen ve sıkça tüketilen bir çeşit. Birleşmiş Milletler’in bir raporunda dünya üzerinde 19 milyar tavuk olduğu belirtilmiş. Ama tavuğun popüleritesi insanlığı ufak bir çevresel sorunla karşı karşıya bırakıyor. Milyonlarca tavuktan çıkan dışkıyı ne yapacağız? Bu malzemeyi yabani otlarla birleştirip biyokyakıt yapmaya ne dersiniz?

Tavuk dışkısı aslında şimdiye kadar gübre katkısı olarak kullanılıyordu ama yeni tarımsal araştırmalar bunun negatif çevresel etkileri olduğunu gösteriyor. Bir Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Organizasyonu raporu tavuk dışkılarının hormonlar, antibiyotikler ve ağır metaller içerebileceğini ifade ediyor. Tavukların çabuk büyümesi için kullanılan kimyasalların kendileri hayvanlara ve insanlara zararlı oldukları gibi, dışkıların gübre olarak kullanımında toprağa ve üretilen sebze meyvelere de geçmeleri sözkonusu.

Buna farklı bir açıdan bakan Nijerya’daki Landmark Üniversitesi araştırmacıları, tavuk dışkısını biyoyakıt üretiminde kullanmak üzere bir çalışma yapmışlar. Fakat tek başına dışkıyı yakıta çevirmenin mümkün olmadığı anlaşılınca, bir yabani bitkiyi işin içine sokmak akıllarına gelmiş. Afrika’da sıkça görülen ve tarım alanlarını tehdit eden Tithonia diversifolia (Meksika ayçiçeği) bitkisi bu işlemi tamamlamak için ideal sonuçlar vermiş.

Araştırmacılar tavukların dışkısını ön işlemden geçiren ve Meksika ayçiçeği ile birlikte mikroplara maruz bırakan bir süreç geliştirmişler. Süreç sonucunda 8 kilogram dışkı ve bitki, 3 kilogram biyogaza dönüştürülebiliyor. Bu da jeneratörlerde kullanılabilir bir biyoyakıt üretilmesini sağlıyor. Ayrıca işlem tamamlandığında geriye kalan zararsız kalıntılar da yine gübre üretiminde destek malzeme olmaya uygun bulunmuş. Çalışmanın sonuçları ‘ACS Energy & Fuels’ yayınında bir bilimsel makale olarak yer almış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.