btbilgi

Samsung ve Apple’ın ezeli rekabeti bundan böyle yollarda mi devam edecek? Gidişat onu gösteriyor. Apple kendi üretimi olan otonom otomobilini test etmek için izin alan son teknoloji şirketi değil. Apple’ın Kaliforniya eyaletinden aldığı benzer izinden sonra, şimdi de Samsung firması ana vatanı Güney Kore’de benzer bir izni almayı başardı.

The Korea Herald gazetesinin verdiği bilgiye göre, Güney Kore’nin Kara, Altyapı ve Ulaşım Bakanlığı kamuya açık yollarda kendi kendine giden araç testlerini onaylamış durumda. Habere bakılırsa Samsung’un otonom aracı, sensörler ve kameralar ile donatılmış bir Hyundai modeli olacak. Araçta zor koşullar altında kendi kendine sürüş becerileri geliştirmeye yardımcı olmak için yapay zeka ve derin öğrenme teknikleri kullanılacak. Bu zor koşullara yağışlı ve karlı havalar da dahil. Samsung aracın tüm sensörlerini ve bilgisayar donanımını kendisi geliştirip üretmeyi planlıyor.

Samsung firması Güney Kore’de şoförsüz arabaları test etme izni alan firmalardan sadece biri. 20’ye yakın şirket Şubat 2016’dan bu yana Bakanlık tarafından otonom araç testleri için onay almış. Dünya çapında en iyi bilinen Güney Kore otomobil üreticilerinden Hyundai ilk izin alan firma oldu. Bakanlığın ülkenin otonom otomobil alanında gelişmesi için, bu konudaki yönetmeliklerin rahatlatılması yönünde çalışmalar yaptığı ifade edilmiş. Örnek olarak, yakın zamana kadar kendi kendine gidebilen test arabalarında iki insan gözetmen/şoför bulunması zorunluluğu kuralı varmış ve bu tek kişiye indirilmiş.

Tesla, Google, NVIDIA ve şimdi de Apple’ın, başta Kaliforniya ve çeşitli lokasyonlarda sürücüsüz araçlarını test etmesi büyük bir rekabetin başlangıcı anlamına geliyor. Ayrıca bu yarış her zaman olduğu gibi yine araç sahiplerine ve yayalara, yani tüketicilere yarayacak. Otonom sürüş teknolojilerin gelişmesi, herkes için daha güvenli bir trafik ve şehir ortamı anlamına geliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.