btbilgi

Microsoft bugün yeni bir dizüstü bilgisayar serisini anons etti. Surface Laptop ismindeki seri, firmanın Surface Pro tabletlerinin başarısını, sökülemeyen ve kaliteli bir dizüstüne çevirme çabasını ifade ediyor. Daha önce de benzer form faktörlü Surface Book ürününü görmüştük ama bu seferki seri direk Google’ın Chromebook’ları ile kapışmak için hazırlanmış.

Sadece 1,25 kg ağırlığındaki Surface Laptop 1080p çözünürlükteki 13,5 inç ekrana sahip. Cihazda normal USB ve DisplayPort girişleri bulunuyor. 15 Haziran’da ABD’de satışa sunulacak serinin en ucuz versiyonunda Intel Core i5 işlemci, 4 GB bellek ve 128 GB SSD depo alanı olacak. Surface serisinin tüm ürünleri gibi Surface Pen dijitize kalem ve Surface Dial ile uyumlu olacak. Kobalt mavi, platinyum, bordo ve grafit altın renklerinde piyasaya çıkacak cihaz, 999 dolar’dan başlayan farklı versiyonlarda fiyatlara sahip olacak.

Microsoft Surface başarısını dizüstüne taşıyor: Surface Laptop

Surface Laptop’un Chromebook ile karşılaştırılmasının asıl sebebi cihazın hafif ve güçlü olması değil. Popüler işletim Windows 10’un bulut bazlı yeni bir sürümü olan Windows 10 S’i kullanıyor olması. Microsoft daha önce “hafifletilmiş” bir işletim sistemi denemişti, Windows 8’in sadece ARM işlemcilerde çalışan sınırlı hali Windows RT ile. Ama bu deneyimden kullanıcılar memnun kalmadı çünkü Windows RT doğası gereği sınırlı bir uygulama kütüphanesine sahipti. Windows 10 S ise Microsoft’un bu kötü deneyimden ne kadar ders aldığını bize gösterecek.

Google’ın bulut destekli işletim sistemi Chrome OS hem kırması zor hem de IT çalışanalrı için idare etmesi kolay bir sistem. Windows 10 S de aynı yolu izliyor ve hem hızlı açılıp kapanan, hem de web tarayıcı bazlı bir sürü yenilik getiren bir paket sunuyor. Bu işletim sistemi daha çok Windows/Office/Teams ekosistemi ile çalışmak için tasarlanmış. Yani web tarayıcı ve uygulama mağazası dışında bir Surface Laptop’a kafadan istediğiniz her şeyi (ve her oyunu) yükleyemeyeceksiniz. Ama geliştiriciler için alternatif bir cihaz olabilir, çünkü 189 dolara bedava Office 365 Personal lisansı ve Minecraft geliyor.

Bakalım Microsoft hayal ettiği gibi öğrencilerin ilgisini çekip, Google’ın Chromebook ile hakim olduğu okul/öğrenci pazarından pay kapmayı başarabilecek mi?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.