btbilgi

Elektrikli araçlar denilince hemen akla Tesla, Nissan gibi firmaların binek otomobilleri geliyor. Ama şu anda tüm büyük otomotiv firmaları bu işin ucundan bir şekilde tutmuş durumda. Hepsinden sırayla elektrikli araba haberleri alıyoruz. Arada bir elektrikli kamyonlardan veya ticari araçlardan bahsedildiği oluyor ama elektrikli kamyonetlerden kimse bahsetmiyor. Az bilinen ABD kökenli bir firma olan Workhorse ise tüm devlerden önce piyasaya bir elektrikli kamyonet sürmeye hazırlanıyor.

Elektrikli kamyonet konusunun pek açılmamasının sebebi kamyonetlerin genelde zorlu koşullarda, doğada çalışmak, ağır yük yaşımak veya çekmek için kullanılmaları. Elektrikli bir motorun ağır iş için ne kadar uygun olacağı hala tartışılıyor. Ama eğer yüksek performanslı bir çözüm bulunabilirse bir ilgi noktası oluşabilir. ABD de kamyonet seven bir ülke olarak Workhorse için ideal pazar.

Workhorse firması daha çok UPS için üretiği kapalı kamyonetlerle tanınıyor. Ama elektrikli kamyonet pazarı için yeterli deneyim kazanmışlar gibi görünüyor. Firmanın ilk ürünü olacak W-15 modeli Panasonic’in lityum-iyon batarya paketi sayesinde 130 kilometre menzil sunabiliyor. 100 kilometre hıza 5,5 saniyede çıkabilen araç, 460 beygire denk güç sağlayacak motora ve dört teker çekiş özelliğine sahip.

Eğer istenirse Range Extender modeli ile ek bir dizel motora sahip oluyor ve mesafede artış sağlanıyor. Aracın bataryası üzerinden çeşitli elektrikli aletler şarj edilebiliyor. W-15 yaklaşık 1 tonluk yük taşımak ve 2,3 tonluk ağırlığı da çekmek için tasarlanmış. Yürüyen aksamı daha az olduğu için, bakım masrafları da normal dizel kamyonetlere göre çok düşük.

Bu araç 2018 yılında piyasada olacak şekilde üretiliyor. Firmanın Ohio’da bir üretim tesisi ve Indiana’da da bir montaj fabrikası var. Fakat son kullanıcılar bu kamyoneti almak için biraz daha bekleyecekler. Çünkü firmanın ilk hedeflediği alan araç filoları. Hatta Workhorse ve ortağı VT Hackney beraberce ABD Ulusal Posta Servisi’nin (United States Postal Service – USPS) 6 milyar dolarlık araç kontratında son 6 finalistten biri. Eğer kontratı kazanırlarsa W-15’e çok iş düşecek gibi görünüyor.

Fakat Workhorse’un hiç rakibi yok değil. Tesla firması birkaç sene içinde piyasaya bir kamyonet süreceğini açıklamıştı. Ayrıca otomotiv endüstrisi takipçilerinin tanıdığı Bob Lutz’un firması Via Motors da elektrikli kamyonet pazarına girmeye hazırlanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.