btbilgi

Günlük hayatta oturmamıza, kalkmamıza veya yürüyüşümüze asla dikkat etmeyiz. Ta ki başımıza bunlardan birini etkileyecek bir tıbbi sıkıntı gelene kadar. Omurga veya kemik sorunları olanlar zaten bunları dikkatli yapıyor. Peki ya günlük hayatta da bunlar takip edilip işe yarar sağlık verisine dönüştürülebilseydi? İşte WiGait sistemi bu amaçla tasarlanmış.

WiGait projesi MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology) Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zeka Laboratuvarı’ndan (Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory – CSAIL) çıkmış. Sistemin giyilebilir bir teknik cihaza gerek duymadan, aynı mekandaki birden fazla kişinin yürüyüş tarzlarını ayırtedebildiği söyleniyor. Sistem duvara monte edilen çok yönlü sensör aparatı üzerinden, kablosuz dalgalar ile odadaki kişileri devamlı olarak tarıyor.

Bu duvar sensörü aynı odadaki birçok kişinin yürüyüşlerini yüzde 95-99 arası doğrulukla takip edebiliyor. Bir kişinin adım genişliğini ise yüzde 85-99 oranla doğru belirleme becerisine sahip. Ama asıl ilginç olan cihazın kendisinden çok, araştırmacıların topladıkları bu hareket verileri ile ne yapabildikleri. Bir kişinin yürüyüş tarzı çeşitli algoritmalar ile analiz edilerek olası kalp krizleri veya bilişsel yeteneklerde azalma tespit edilebiliyor.

Ekip WiGait sistemini makine öğrenme ile güçlendirerek, gelecekte Parkinson hastalığı gibi hareketleri direk etkileyen rahatsızlıkların erken tespitinde kullanmayı planlıyor. Parkinson hastalarının yürüyüşünde normal adımlar yerine, farketmeden daha kısa adımlar attığı zaten tıbbi olarak bilinen bir durum. Araştırma ekibinin en büyük motivasyonu ise, ekipteki herkesin buna benzer rahatsızlıklara sahip akrabaları olması. Sistem henüz geniş çaplı kullanıma hazır değil ama sağlık uzmanları araştırmacıların çıkarımlarında büyük bir potansiyel olduğunu ifade ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.