btbilgi

Intel firması neredeyse 10 yıldır süregeldiği bilinen bir kurumsal güvenlik problemini çözdü. SemiAccurate isimli teknoloji sitesi bu problemin 2008 yılında piyasaya sürülmüş Nehalem serisi işlemcilerden, yeni Kaby Lake işlemcilere kadar tüm kurumsal serilerde bulunduğunu belirtiyor. Teknoloji devi ise uzun yıllardır bu sorunun farkında olmasına rağmen, çözümü ancak 1 Mayıs’da yayınladığı bir firmware güncellemesi ile çözebilmiş.

Güncelleme ile yayınlanan bilgilerde güvenlik açığının kurumsal işlemcilerin ‘Active Management Technology’ (AMT), ‘Standard Manageability’ (ISM) ve ‘Small Business Technology’ (SBT) özelliklerinde bulunduğu ifade edilmiş. Büyük ölçekli şirketlerin bilişim bölümleri bu özellikleri tüm bilgisayarları tek noktadan yönetebilmek için kullanıyor. Bu özelliklerde 2008’den beri bulunan açık, kötü niyetli kişilerin dışarıdan kurumsal ağlara girmelerine bir yol açacak kadar ciddi tehlike oluşturuyordu.

SemiAccurate sitesi bu güvenlik açığı konusunda Intel’i defalarca uyardıklarını da özellikle söylüyor. Sorun 2008’den beri üretimden çıkmış tüm kurumsal seri işlemciye sahip bilgisayarları etkiliyor. Sitenin açıklamasına bakılırsa, çeşitli Intel yetkilileri yıllar boyunca sitenin hatalı olduğunu veya bu güvenlik açığının varolmadığını savunmuşlar.

Intel sorunu çözmek için bir güvenlik yaması yayınlamış durumda ama bu yama otomatik olarak kurulmadığı için hala IT departmanların büyük iş düşüyor. Firma yamanın nasıl kurulacağı ve hangi tür bilgisayarlara nasıl uygulanacağı konusunda da bilgiler vermiş durumda. Belirtilen güvenlik açığı kişisel bilgisayarlardaki Intel işlemcileri kapsamıyor, yani son kullanıcı iseniz bu konu ile ilgili bir şey yapmanıza gerek yok.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.