btbilgi

İlk seri üretim elektrikli arabalardan biri olan Nissan LEAF, sonunda yeni bir versiyon ile ihtiyacı olan modernliğe kavuşuyor. 2018’de yenisi piyasaya çıkacak arabada değişiklikler sadece kozmetik olmayacak, aynı zamanda daha uzun mesafe de sunabilecek. Geçtiğimiz aylarda prototipleri gözlemlenen LEAF için çalışmalar devam ediyor.

Nissan ve Renault’un elektrikli araçlar bölümü başkanı Kazuo Yajima, Japonya’nın en büyük gazetelerinden Nikkei’ye yaptığı açıklamada yeni LEAF’in 350-400 kilometre menzile sahip olacağını söylemiş. Ayrıca 2020 için planlanan daha da üst modelde menzilin 550 kilometreye çıkması hedefleniyor.

Fakat bu rakamlar Japonya’nın kendi elektrikli araç standartlarına göre belirlenmiş olabilir deniliyor. Japon elektrikli araba standartları EPA veya ABD standartlarına göre biraz daha rahat olması ile meşhur. Electrek sitesi, 2018 model LEAF’in öngörülene uygun şekilde 320 kilometrenin biraz üzerinde menzile sahip olmasının beklendiğini ifade ediyor.

2020’de çıkacak Nissan LEAF, geçen yılın Ocak ayında Detroit’de düzenlenmiş Auto Show 2016’da gösterilen IDS Concept aracına yakın bir görüntü sergileyebilir. IDS Concept modeli sadece elektrikli platformu değil, otonom sürüş becerileri ile de dikkat çekmişti. Yajima bu aracın beklenen 550 kilometrelik menzilinin daha yoğun yapıya sahip batarya teknolojisi ile gerçekleşeceğini söylemiş. Nissan batarya teknolojisi için 2007 yılında NEC firması ile bir ortaklığa gitmiş ve Automotive Energy Supply Corporation (AESC) firmasını kurmuştu.

2018 model Nissan LEAF, Eylül 2017’de resmi olarak görücüye çıkartılacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.