btbilgi

Bir süredir sosyal medya şirketi Twitter’ın gün boyu yayın yapacak bir online haber kanalı açacağından bahsediliyordu. Bu kanalın içerik üreticisi olarak Bloomberg ile anlaşma sağladığı duyuruldu. 7/24 hizmet verecek kanal, Bloomberg’in reklamcılar için düzenlediği bir etkinlikte şirket kurucu ortağı Michael Bloomberg ve Twitter CEO’su Jack Dorsey tarafından anons edildi.

WSJ’nin verdiği bilgiye bakılırsa, henüz bir ismi olmayan kanal bu yılın Sonbahar aylarında izleyicilere açılacak. Kanalın içeriği Bloomberg’in TV yayınından kopyala/yapıştır şeklinde olmayacak. Yayın devinin dünya üzerindeki tüm bürolarından gelen canlı ve video haberler ile beslenecek. Ayrıca Twitter kullanıcılarının platformda paylaştığı videoların içlerinden seçilenler de kanalda yayına girecek.

Twitter bu türden bir kanalın evinde oturup TV’de haber izlemeyen ve mobil cihazlarla gün içinde haberlere ulaşmak isteyenler için ideal bir çözüm olduğuna inanıyor. Sosyal medya devi geçen seneden beri dünya çapında özel canlı yayınlar yapmaya başlamıştı. 2016’nın son çeyreğinde 600 saat ve 2017’nin ilk çeyreğinde ise 800 saatlik yayın gerçekleştirildi. Bunların arasında Bloomberg ile ortaklaşa yapılan ABD Başkanlık Seçimleri yayını da var. Ayrıca Twitter sırf bu alanı desteklemek için, 2015 yılında canlı streaming video yayın uygulaması Periscope’u satın almıştı.

Videolardan alınan reklam gelirleri de Twitter için hızla büyüyen bir kalem haline gelmiş durumda. 2017’nin ilk çeyrek finansal raporunda reklam gelirlerinin en büyük bölümü videolardan elde edilmiş. Video reklamlarında her ne kadar Google’ın sahip olduğu YouTube platformu birincilikte olsa bile, Facebook ve Snapchat de bu alanda büyük bir rekabet içindeler. Geleneksel TV izleyicileri mobil cihazlar sayesinde gün içinde online içeriğe dönmeye devam ettiği sürece de, bu pazar büyümeye devam edecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.