btbilgi

Son ve en üst model akıllı telefonu Galaxy S8’i piyasaya süren Samsung, cihazın gördüğü ilgiden çok memnun. Kullanıcılar telefonun dünya lansmanında anlatılan neredeyse tüm özellikleri ellerinde buldular ve genel olarak yorumlar da olumlu yönde. Ama Samsung’un lansmanda bahsettiği çok önemli bir şey vardı ki, telefonun çıkışına yetiştirilemedi. Bu da firmanın yeni dijital asistanı Bixby.

Sesle kumanda edilebilen dijital asistan Bixby, firmanın bu alanda Microsoft, Amazon, Apple ve Google’a olan cevabı. Samsung’dan önce tüm büyük rakipleri dijital asistan konusunu halletmişlerdi. Diğerleri arasında en çok ön plana çıkan ise Amazon’un Alexa’sı oldu. Samsung ise Bixby’yi Galaxy S8 çıkışına yetiştirememişti ve bu özelliğin daha sonra aktive edileceğini açıklamıştı.

İşte şimdi ZDNet sitesi Bixby’nin Güney Kore’li Galaxy S8 ve S8 Plus kullanıcılarına açıldığı haberini veriyor. Aslında dijital asistan 21 Nisan’da Galaxy S8 telefonlara yüklenmişti ama bazı özellikleri aktif değildi. Mesela sadece elle yazarak komut girilebiliyordu, bu da asistanı pek pratik ve kullanışlı kılmıyor. Fakat artık sesli komut dahil her türlü özelliği çalışır halde.

Bixby benzerlerinin yaptığı her şeyi yapabiliyor. Yani sesli komutları tanıyor, arama yapabiliyor, alarm kurabiliyor, takvime toplantı ekleyebiliyor, sesle kişisel not veya mesaj yazabiliyor ve istenilen uygulamayı çalıştırıyor. Yeni dijital asistanın Güney Kore dışındaki pazarlarda ne zaman aktive edileceği henüz açıklanmadı. Ama Wall Street Journal bu özelliğin, ABD’den başlayarak dünya çapındaki aktivasyonunun Mayıs ayında olabileceğini iddia ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.