btbilgi

Tüm ölçeklerdeki şirketlere ideal işyerlerini geliştirmeleri konusunda destek veren araştırma ve danışmanlık kurumu Great Place to Work Enstitüsü, “İK Yönetimi ve Yönetici Anketi” raporunu yayımladı. Dublin City ve Maynooth Üniversite’sinin katkılarıyla hazırlanan rapor, çalışan ve yönetici motivasyonları ile ilgili ilginç bilgiler veriyor. Araştırmaya 36 farklı sektörden çok uluslu ve ulusal şirket çalışanları katılmış.

Rapor çalışan bağlılığındaki en kritik faktörün “bağlı bulunan yöneticinin desteğini almak” olduğunu ifade ediyor. Maaş ve güven ise bu faktörü takip eden diğer iki önemli öğe. Yöneticiler bir çalışanın bağlılığını “motivasyon, adanmışlık, kararlılık, pozitif ve tatmin edici bir ruh hali” ile aktardığını düşünüyorlar.

Çalışan için yönetici desteği her şeyden önce geliyor

Rapora göre yöneticilerin çalışanlardan beklentileri arasında ilk iki sırayı yüzde 95 oranıyla şirket imajını koruyup şirketi desteklemeleri ve şirketin yanında olmaları alıyor. Üçüncü ve dördüncü sıradaki talep, yüzde 94 ile çalışanların kendilerini değerli hale getirecek gelişim fırsatlarını takip etmeleri, şirketteki değerlerini yükseltmek için becerilerini geliştirmeleri.

Yöneticilerin çalışanlarına karşı en büyük sorumluğu yüzde 93 ile en yüksek performans için destek sunmak olarak görülüyor. Çalışanlara şirket içerisinde gelişim fırsatı sağlamak yüzde 91 ile ikinci sırada. Çalışanların zorlu performans gerekliliklerine uyum sağlamaları için imkan tanımak ve şirket içerisinde yükselmelerine yardımcı olmak yüzde 89 oranıyla üçüncü sırada yer almış.

Araştırmada İK fonksiyonunun güvenilirliğin ve etkisinin son üç yılda liderlerin gözünde yüzde 81, şirket genelinde yüzde 80 oranında arttığı gözlemlenmiş. Raporun tamamına buraya tıklayarak gideceğiniz sayfadan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.