btbilgi

İçinde yaşadığımız dijital çağda artık drone ve robotların etrafımızda olması normal hale gelmeye başladı. Ama mesela bir sergi inşa eden robotlar denilince hala biraz duraksıyoruz. Fakat bu konunun yabancısı olmayan iki kurum var. Stuttgart Üniversitesi’ne bağlı iki enstitü, en çok çalışmaları olan Araştırma Sergi projesinde güvelerden ilham almışlar ve inşa işini robotlarla drone’lara devretmişler.

Üniversitenin ‘Institute for Computational Design and Construction’ (ICD) ve ‘Institute of Building Structures and Structural Design’ (ITKE) bölümleri, isimlerinden de anlaşılabileceği gibi bilgisayar destekli tasarım, inşa ve yapı mühendisliği üzerine çalışıyorlar. Son oluşturdukları sergi ise daha çok bir sanat eseri gibi görünüyor.

Güvelerden esinlenen, drone’ların inşa ettiği karbon fiber sergi

12 metre uzunluğundaki yapı, toplamda 180 kilometre uzunluğundaki reçine ile güçlendirilmiş cam/karbon fiber karışımı kablolardan üretilmiş. Burada amaç çok hafif ve çok dayanıklı malzemelerin farklı alanlarda kullanılmasını incelemek. Uzmanlar bu türden malzemelerin hala inşaatlarda kullanılmak için uygun olmadığını düşünüyorlar.

Böyle özel bir malzemenin bir yapıda kullanımı için en uygun örneği için ise doğadan ilham alınmış. Bir güvenin yaprak üzerinde yarattığı esnek şekilleri inceleyen araştırmacılar, bunların bina inşasında nasıl kullanılacağına örnek olarak ilginç görünümlü bu sergiyi tasarlamışlar. Karbon fiber ipleri uzun mesafelerde örerek esnek ve güçlü bir yapı oluşturulabildiğini göstermek için robot ve drone’ları kullanmışlar.

Projenin gerçekleşmesi için tasarım öğrencileri ve mimarlar, mühendisler, biyologlardan oluşan geniş bir ekip çalışmış. Mart ayında tamamlanan sergi halen Stuttgart’daki Kepler Strasse’de gezilebiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.