btbilgi

ABD’nin Kalifoniya eyaleti, kendi kendine giden otomobilleri test etmek için birçok firmanın tercih ettiği bir yer. Google’ın kardeş şirketlerinden Waymo, özel taksi servisi veren Uber, otomotiv devlerinden Toyota ve elektrikli araç üreticisi Tesla bu firmalara örnek verilebilir. Popüler teknoloji firması Apple da Nisan ayında bu listeye eklenen isimlerden. Şimdi yarışa geriden başlayan Apple, Kaliforniya eyalet yönetiminden bazı değişiklikler talep ediyor.

Apple otonom veya elektrikli araba tasarladığı yönündeki söylentileri daha önce defalarca cevapsız bırakmıştı. Ama Kaliforniya eyaletinden almış olduğu otonom araç test izni, takipçilerinin bu yöndeki şüphelerini güçlendirdi. Firmanın ne türden bir şey üzerinde çalıştığı hala gizliliğini koruyor, ayrıca henüz resmi bir açıklama da yapılmadı.

Kaliforniya yönetimine yollanan mektupta, Apple eyaletin belirlediği otonom araba test kurallarındaki sıkıntı yaratan noktalara değiniliyor. Mesajda bu kural bütününde yapılacak bazı değişiklikler sayesinde, araç testlerinin halk güvenliğine daha uygun hale getirilebileceği savunuluyor. Reuters’in haberinde, istenen değişikliklerin Apple’ın test sürecini hızlandıracağı ve böylece çok ilerlemiş diğer firmalara yetişmesini kolaylaştıracağı iddia ediliyor.

Konusu geçen kurallar, otonom araçların test sırasında kendi kendine sürüş modundan çıkıp insan görevliye sürüşü bırakması durumlarının raporlanması ile ilgili. Kaliforniya eyaletinin güncel kuralına göre, eyalet yönetimi test sırasında otomatik sürüş kaç kere deaktive olmuş ve soför kontrolü ele almış bilgisinin rapor edilmesi gerekiyor. Ayrıca bu deaktivasyonun araç sistemindeki bir arızadan mı, hava/yol koşullarından mı yoksa güvenlik amaçlı insan müdahalesi ile mi oluştuğunun da rapor edilmesi zorunlu.

Apple ise bu raporlamaların genişletilip, küçük trafik ihlallerine yol açmamak için insan eliyle yapılan müdahalelerin de raporlanması gerektiğini savunuyor. Şu andaki raporlama kurallarının, otonom araba testleri yapan firmalara sorumluluktan kaçmak için boşluklar yarattığı belirtilmiş. Ayrıca Apple kendi kendine giden araçların tanımlamalarında da daha sıkı kurallar yaratacak açıklamalar yapılmasından yana. Eğer firmanın istediği tüm konular Kaliforniya eyaleti tarafından onaylanırsa, diğer test yapan şirketlerin süreçlerinin yavaşlayacağı iddia edilmekte.

Apple sadece otonom araç izni almakla kalmadı, yakın zamanda bir çok otomobil uzmanını da ekibine kattı. Çeşitli otomotiv ve teknoloji şirketleri 2020’den itibaren piyasaya otomatik sürüş sistemli arabalar sunmaya hazırlanıyor. Ayrıca filo hizmetleri veren ve kargo taşımacılığı yapan çeşitli firmalar da otonom araç alanındaki gelimeleri yakından takip ediyorlar. Araştırma şirketi Boston Consulting Group, 2035 yılında yollarda 12 milyon tam otomatik araç bulunacağını, 2025’de pazarın 42 milyar dolar ve 2035’de 77 milyar dolar büyüklüğünde olacağını öngörüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.