btbilgi

Hewlett-Packard dünya üzerindeki her teknoloji firması gibi inişli çıkışlı bir tarihe sahip. Yakın geçmişte çok çalkantılı zamanlar geçirdikten sonra, sonunda yeniden yükselişine başladı. Bunun en belirgin göstergesi de, 2013’de Lenovo’ya kaybettiği ‘dünyanın en iyi bilgisayar üreticisi’ ünvanını geri kazanmak oldu. International Data Corporation (IDC) araştırmasına göre 2017 yılının ilk çeyreğinde bilgisayar sevkiyatlarının yıllık bazda yüzde 13,1 artmasıyla HP bu hedefine ulaştı.

Bu başarının ilk adımı 2015 yılında PC bölümünü ana şirketten ayırarak yeni bir HP oluşturmaktı. Bu noktadan itibaren firma düşük kar marjinli ürünlerden vazgeçti. HP satışlarda en üst noktaya ulaşmak için düşük maliyetli alternatiflerdense, Apple gibi bir yol üstlendi ve karlı ürünler üzerine yoğunlaştı. 2015’de yapılan önemli bir hamle de alt seviye Android tablet ürünlerini iptal etmek oldu. Ayrıca o dönemde Lenovo’nun yaşadığı sıkıntılar da işe yaramış gibi gözüküyor.

Şirketin Kişisel Bilgisayarlar Bölümü Yöneticisi Ron Coughlin, PC World’a yaptığı açıklamada Apple’ın yıllardır yenilikçi ve önder şirket olarak görüldüğü noktada, HP’nin bu ünvanı devralacağını öngördüğünü açıklıyor. IDC araştırmalarına bakılırsa, HP’nin ana kalesi olan Kuzey Amerika pazarındaki yükselen performansı olumlu gidişatın önemli işaretlerinden.

2015’den itibaren elde ettiği piyasa araştırmaları ve mühendislik uzmanlarının raporlarından sonra, HP bilgisayarlarını daha küçük ve görünüş bakımından daha çekici özelliklerle yeniden tasarlamaya karar verdi. Şirket ayrıca geçmiş hatalarının bazılarını düzeltme yoluna gidiyor. 2008’de Voodoo PC serisi ile bilgisayar oyunları pazarına geri döndü. Ağustos ayında Omen bilgisayar oynunu müşterilerine tanıttı. Coughlin video oyun pazarını gayet kar edilebilir bulduklarını ifade ediyor.

Firma bu adımları 2016’da hem tasarım hem de performans açısından kuvvetli süper ince Spectre, masaüstü bilgisayarı Slice ve küçük form faktörlü Z2 Mini ile güçlendirdi. Ayrıca Apple’ın popüler Mac pro dizüstü bilgisayarına sıkı bir rakip olacak Pavillion Wave piyasaya çıktı. HP’nin pazar payını güçlendirmesine EliteBook, Pavillion x360 ve Envy gibi kaliteli ürünler de destek oldu.

Şirket eski güvenilir imajını geri kazanmak için de elinden geleni yapıyor. Mart 2013 – Ekim 2016 tarihleri arasında satışa sunduğu bazı modelleri batarya sorunundan dolayı geri toplayan firma 7 ay önce 41 bin bilgisayar bataryasını geri çağırmıştı.

Geleceğe yönelik planlar arasında ise sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) bulunuyor. HP Haziran ayında sırt çantası formundaki Omen X VR bilgisayarını piyasaya çıkarmayı planlıyor. Sene sonu için ise Windows Mixed Reality sistemini destekleyen bir gözlük planı mevcut. 2D baskı alanında son 30 yılın lideri olan şirket, 3D alanında da çığır açacak gibi görünüyor. Firma 3D kameralı yenilikçi bilgisayar modeli Sprout’u, MultiJet Fusion 3D yazıcısı ile paketleyerek prototipleme ve üretim için sağlam platformlar oluşturuyor.

Coughlin bilgisayar pazarının geleceğini oyun, VR ve mobil inovasyonda görüyor. Bakalım HP gelecek yıllarda bu vizyonunu ve ‘dünyanın en iyi bilgisayar üreticisi’ ünvanını korumayı başarabilecek mi?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.