btbilgi

Nesnelerin İnterneti kavramı, iş yaşamını ve teknoloji altyapısını baştan aşağı değiştiriyor. Daha şimdiden çeşitli alanlarda yaşamımızı kolaylaştırmaya başlamakla beraber, henüz tam anlamı ile yayılmış değil. Buna rağmen bu cihazlarda üretilen bilgiler, veri depolarını etkiliyor. Veri merkezi yöneticileri de yakın dönemde daha artacak Nesnelerin İnterneti (Internet of Things – IoT) trafiğine hazırlanmaya çalışıyorlar.

Geçtiğimiz son 5 yıl içerisinde veri trafiği tam 5 kat artış göstermiş durumda. 2015’te yapılan bir araştırma, dünya çapındaki veri trafiğinin zetabayt seviyesine çıkarak 2018 yılında 1,6 zetabayta ulaşacağını ifade ediyor. Oluşacak trafiğin yüzden 50’den fazlası ise bilgisayar olarak tanımlanmayan cihazlar oluşturacak, yani IoT cihazları. Veri merkezi çözümleri bu hızla artacak trafiğe mümkün olduğu kadar çabuk şekilde hazır olmalılar.

451 Research firmasının araştırmasına bakılırsa, işletmelerin yüzde 65’i ekipmanlardan, cihazlardan ve diğer uç nokta cihazlardan veri topluyorlar. Bu veriler şirketlerin operasyonlarına ve iş modellerindeki ihtiyaçlara göre analiz ediliyor. IoT verilerinin büyük çoğunluğu ise veri merkezlerinden geliyor. IoT verisinin yarısından fazlası (yüzde 51) veri merkezindeki BT ekipmanlarından, yüzde 33’ü ise veri merkezi tesis ekipmanlarından oluşuyor.

Nesnelerin İnterneti veri merkezi trafiğini etkilemeye başladı

Radore Veri Merkezi bu zorlu koşullarda sürdürülebilir bir sistem sağlamak için üç önemli nokta olduğunu aktarıyor. Birincisi hem IoT cihazlarından gelen, hem de ‘Kendi Cihazını Getir’ (Bring Your Own Device – BYOD) uygulamalarının yarattığı trafiğin güvenliği. Özellikle uç noktalardaki IoT cihazlarının çeşitlenmesi, güvenlik çözümlerini zor sokuyor. İkincisi IoT ile gelecek ani trafik artışını dengeleyebilmek için akıllı kapasite planlama. Burada da uzun dönemli hesaplamalar, büyüme hedefleri ve uygun miktarda yatırımın sağlanması söz konusu oluyor. Üçüncüsü ise bant genişliğinin ölçeklenmesi. Gittikçe artan IoT cihazlarından gelecek veriyi depolayabilme kadar, dönem dönem dalgalanacak trafiği darboğaz oluşturmadan mütemadiyen alabilme becerisi de önemli olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.