btbilgi

Güneş panelleri dünyanın her yerinde evlerde elektrik masraflarını azaltmak için kullanılıyor. Ama hala evde enerji depolamak ciddi bir sorun. Bu alanda ismini en çok duyuran firma ise, öncelikle elektrik otomobil üreticisi olarak tanınmış Tesla. Ama başka büyük firmalar da bu yeni oluşmaya başlayan pazarda yer almak istiyor. İşte Alman devi Mercedes de, enerji kolu ‘Mercedes-Benz Energy’ ile hızlı bir çıkış yapmaya hazırlanıyor.

Mercedes’in ev için tasarlanmış elektrik depolama birimlerinin kaynağı yine otomotiv. Firmanın yakında Almanya’da piyasaya sunacağı ev enerji depo çözümlerinin arkasında bir Daimler iştiraki olan ACCUmotive var. ACCUmotive firması Mercedes’in hibrit araçlarındaki lityum-iyon bataryaları tasarlıyor ve üretiyor. Aynı mantık şimdi de evsel depolama için kullanılmış.

Mercedes markalı depo birimleri 2,5 kWh gücünde ve modüler yapıda olacak. Yani sekiz tanesi beraber monte edilip, kapasite 20 kWh’ye kadar yükseltilebiliyor. Düşük kapasiteli birimler duvara da monte edilebilir şekilde tasarlanmış. Karşılaştırma olarak, Tesla’nın Powerwall enerji depolama sistemleri 7,5 kWh ve 10 kWh kapasiteli olarak satılıyor. Bunlardan birkaç tanesini beraber takıp 58 kWh’ya kadar çıkabiliyorsunuz.

Firmanın Elektrik/Elektronik Geliştirme Müdürü Harald Kröger’in yaptığı açıklamaya göre satışlar önce Almanya’da başlayacak. Almanya çapında daha şimdiden 500 bayi ve teknik servis ile ön eğitim çalışmaları tamamlanmış. Mercedes-Benz Energy ilerleyen aylarda diğer ülkelerde ve sene sonuna kadar da ABD’de satış yapmayı hedefliyor. Satışların tek birim dışında anahtar teslim sistem olarak sunulması da mümkün denilmiş. Bu da batarya birimleri dışında yanında güneş panelleri ve invertör ünitelerinin de verilmesi anlamına geliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.