btbilgi

Yurtdışı para transferlerinde hız kazandırıp maliyetleri düşüren blockchain teknolojisi, Türkiye’de ilk kez Akbank tarafından uygulanacak. Banka, Silikon Vadisi’nde faaliyet gösteren Ripple firması ile blockchain’İn transferlerde kullanılması amacıyla bir anlaşma sağladı. Bu anlaşmanın ilk adımı olarak, Almanya’da faaliyet gösteren iştiraki Akbank AG üzerinden tüzel ödemeler kapsamında bir pilot çalışma başlıyor. İlk işlemler Mayıs ayında gerçekleştirilecek.

Akbank’ın bu yeni ürünü hızlı ve esnek yapı sağlıyor, uygulanacak masraf ve döviz kurlarını önceden sunabiliyor, muhabir banka masraflarını azaltıyor ve ödemeler takip edilebilir hale geliyor. 7/24 kullanım sağlayan sistem, banka müşterilerine hem anında hem de şeffaf para transferi hizmeti vermek için entegre ediliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş, “Günümüzde finans sektörü başta olmak üzere birçok farklı alanda devrim niteliğinde çözümler sunan blockchain teknolojisiyle müşterilerimize yenilikçi dijital ürünler sunmaya devam edeceğiz. Teknolojinin geldiği bu yeni aşamanın, hız ve şeffaflığı artırırken, aynı zamanda maliyetleri de düşürerek finans sektöründe para transferi dahil birçok alanda yeni bir dönem açacağını düşünüyoruz”  dedi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.