btbilgi

Son birkaç senedir, Çin’in kendinden en çok söz ettiren akıllı telefon markalarından biri Xiaomi oldu. Asya ülkelerinde ürünleri büyük beğeni toplamakta olan marka, Güney Amerika’dan sonra ABD’ye de büyük bir çıkartma yapmak niyetindeydi. Son CES tüketici elektroniği fuarında bir açıklama yapan marka, ABD pazarına giriş için 2017 yılını işaret etmişti.

Fakat Xiaomi’nin yeni Küresel Başkanı Wang Xiang, CNET sitesine verdiği bilgide bu tarihin ileriye atıldığını belirtiyor. Bazı kaynaklar şirketin tedarik zincirinin, gelişmiş ülkelere hizmet vermeye daha hazır olmadığını söylüyor. Xiang ise yaptığı açıklamada 2019’da piyasaya çıkmak için operatörlerle çalışmaların başladığına değindi. “Herkes için yenilik” sloganıyla hareket ettiklerini açıklayan Xiang, yeni tasarımlarını diğer Android işletim sistemli telefonlardan ayırmak için çok sayıda özellik eklemeye çalıştıklarının üzerinde duruyor.

ABD’li tüketiciler telefon alırken öncelikle kullanmakta oldukları operatörün cihaza desteğine bakıyor. Xiaomi’nin iş modeli ise ürünlerini öncelikli olarak kendi web sitesinden satmak üzerine kurulu. Bunun dışında Xiaomi henüz ABD’de çok iyi bilinen bir marka değil. Daha çok akıllı telefon uzmanları ve teknoloji meraklıları markayı ve Mi Mix gibi başarılı ürünlerini tanıyor. Uzmanlar firmanın ABD pazarına girerken güçlü bir strateji ile hareket etmesi gerektiğine inanıyorlar.

Xiaomi markasına aşina olanlar, firmanın yüksek kaliteli ürünleri düşük fiyat stratejisi ile sunarak çoğu pazarda avantaj elde ettiğini biliyorlar. Ama zorlu ABD pazarında firmanın karşısında, dünyanın en popüler akıllı telefon üreticilerinden Apple ve Samsung bulunuyor. Ayrıca Android işletim sisteminin yaratıcısı Google da devamlı gelişen ürünleri ile önemli rakiplerden bir diğeri. ABD’li kullanıcılar premium ürünlere meraklı oldukları için, Çin’li üreticinin düşük fiyat avantajı ile yüksek satış oranları yakalaması da mümkün olmayabilir.

ABD pazarına daha önce giriş yapmış olan Çin’li ZTE, Huawei ve Alcatel’in tabloları tam bir başarı resmi çizmiyor. Akıllı telefon meraklılarının iyi bildiği OnePlus’ın ürünleri ise sınırlı sayıda satılıyor. Xiaomi’nin bu yeni ve bol rekabetli pazarda başarılı olacağının garantisi yok. Dolayısı ile mümkün olduğu kadar hazırlıklı şekilde girmeyi planlıyorlar, bu da tarihin ileri atılmasını mantıklı hale getiriyor. Firma ABD pazarına orta seviye Redmi Note serisi gibi ürünlerle başlamayı hedeflemiş. Bu stratejinin ne kadar işe yarayacağını 2019’da göreceğiz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.