btbilgi

Google’ın ana firması Alphabet’e bağlı ve kendi kendine giden araba teknolojileri üreten Waymo ilk taksi denemelerine başlıyor. Otonom taksi testleri ABD’nin Arizona eyaletinin başkenti Phoenix’de yapılacak. Firma bu denemeler için ‘Early Rider’ isimli bir program başlatmış ve şu anda Phoenix şehrinden kullanıcı kayıtları alıyor.

Otonom taksiler henüz çok yeni oldukları için, testler sırasında araçlar şoförsüz çalışmayacak. Şoför koltuğunda bir teknik görevli bulunacak ama arabalar her yere kendi kendilerine gidecekler. Bu testler hem Waymo için önemli bir araştırma fırsatı, hem de Phoenix şehri sakinlerine bedava taksi hizmeti olacak. Firma testler boyunca kullanıcıların tepkilerini, servise dair fikirlerini ve davranış modellerini de inceleyecek. Arizona eyaleti de kendi kendine gidebilen araçlara bir yasak getirmediğinden, bu program için ideal bir ortam sunuyor.

Waymo bu otonom taksi denemelerinde 500 adet Chrysler Pacifica Hybrid minibüs devreye alıyor. Ars Technica’nın verdiği bilgiye göre bu araçlarla beraber Waymo’nun otonom test arabaları 680 adeti geçecek. Firma ilk zamanlarında kendi ürettiği mini otonom arabaları gösteriyordu. Ama 2016’da kendi araç üretmeyeceği, sadece kendi kendine sürüş teknolojisi geliştireceği açıklamasını yapmıştı. Firma araçlara taktığı tüm sensör ve otomatik sürüş donanımını kendisi tasarlıyor.

Waymo dışında otonom taksilerle ilgilenen diğer bir firma da Uber. Özel taksi servisi veren Uber, 43 otonom araç ile kendi testlerini yapıyor. Yine benzer bir servis veren Lyft firması da GM ile anlaşıp, gelecekte otonom taksi pazarından pay koparmayı planlayan şirketlerden.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.