btbilgi

Türkiye’nin önemli internet başarı hikayelerinden Yemeksepeti, yönetim bilimleri konusunda dünyanın lider üniversitelerinden Harvard Business School’da (HBS) öğretim planına girdi. HBS’nin marka hikayeleri dersleri, yaratıcı uygulamaları ve yenilikçi metotlarıyla ses getiren firmaları öğrencilere örnek olarak aktarmayı hedefliyor. İlk kez Türkiye’den çıkan bir internet şirketi de bu derslerde yer almış oluyor.

HBS Profesörlerinden William Kerr, Yemeksepeti Kurucusu ve CEO’su Nevzat Aydın dahil olmak üzere şirket çalışanlarıyla 4 ay süren görüşmeler yapmış. Türkiye’de daha girişimcilik ekosisteminin oluşmadığı yıllarda bir internet girişimi olarak başlayan firmanın günümüze kadar geliştirdiği özgün iş modeli ve tarihi çalışmada konu edilmiş.

Yemeksepeti’nin incelendiği vakada kullanıcı memnuniyeti odaklı yaklaşımı, mobil entegrasyon süreçleri, yatırım kararları, ürün geliştirme, marka işbirlikleri ve pazarlama çalışmalarında veri tabanlarının kullanımı gibi konulardan bahsediliyor. Profesör Kerr konuyla ilgili olarak “Yemeksepeti çok güçlü bir hikaye. Korkusuzca yeni bir alana girmek, burada dominant bir pozisyon elde etmek ve bu platform ile olağanüstü karlılık elde ederek büyümek Yemeksepeti’ne ilgimizin başlıca sebepleriydi. Bu vaka çalışması girişimcilikte liderlik derslerinde hem genç öğrenciler hem de daha deneyimli girişimciler için zamansız ve kuvvetli bir eğitim aracı olacak” açıklamasını yaptı.

Yemeksepeti, Harvard Business School öğrencilerine ders oldu
Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın

Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın ise HBS’nin bu vaka çalışması için “Yemeksepeti’nin başarısının sadece Türkiye değil tüm dünyada girişimcilere ilham ve cesaret vermesi bizi çok mutlu ediyor. Şimdi geleceğin liderleri ve yöneticilerinin eğitimine de bir katkı sağlayacağız. Bu bizler için yeni bir heyecan. Öte yandan bu çalışma, fikri ve sermayesi Türkiye’den çıkan bir şirketin teknoloji alanında örnek gösterilecek olması açısından büyük önem taşıyor. Ayrıca, Türkiye’nin sadece geleneksel sektörlerde değil yeni ekonomiyi oluşturan yeni sektörlerde de ciddi bir potansiyeli olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.