btbilgi

2015’de Teknopark İstanbul’da kurulan ve sağlık alanında çalışmalar yapan RS Research, kuruluşunun ikinci yıldönümünde risk sermayesi fonu ACT’den 1,1 milyon Euro’luk yatırım aldı. ACT Venture Partners, teknoloji ticarileştirme odaklı bir risk sermayesi fonu ve ana yatırımcısı Avrupa Yatırım Fonu (EIF) olarak belirtilmiş.

Biyoteknoloji startup’ı RS Research için 1,1 milyon Euro yatırımRS Research (RS Araştırma Eğitim Danışmanlık İlaç Sanayi Ticaret A.Ş.) Doç Dr. Rana Sanyal ve Sena Nomak tarafından kurulmuş. Şirket öncelikli olarak Türkiye’de Ar-Ge odaklı ilaç firmalarına ve ilaç alanında araştırma yapan akademisyenlere preklinik aşamada çeşitli hizmetler sunuyor. Ayrıca kendi portföyünde bulunan ilaç adayı molekülleri de 2018 yılından itibaren klinik faza taşımayı hedeflemekte. Firma özellikle dokuya hedefli nanoyapıları baz alan, öncü niteliğinde bir ilaç taşıyıcı platform geliştirmiş durumda. Bu konuda potansiyel işbirlikleri geliştirmek de şirketin uzun dönem planları arasında.

Biyoteknoloji startup’ı RS Research için 1,1 milyon Euro yatırım
RS Research Kurucu Ortağı Doç Dr. Rana Sanyal

Kuruculardan Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rana Sanyal yeni yatırım ile ilgili “RS Research, Türkiye’nin her alanda girişim potansiyeliyle yatırımcılar için bir hedef olma yolunda hızla ilerlediğinin somut bir kanıtı oldu. Önümüzdeki 3 yıl içinde farklı işbirlikleri ve yatırımlar ile portföyümüzü genişleterek, global anlamda yenilikçi tedavileri insanlık ile buluşturmayı hedefleyecek; bu sayede Türkiye’de milli ilaç endüstrisinin gelişimine de katkıda bulunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

RS Research’ün 1,1 milyon Euro’luk ilk yatırım için ACT VC Fonu ile vardığı anlaşma, 21 Nisan 2017’de gerçekleştirilen imza töreni ile resmiyet kazanmış durumda. Yatırımı yapan ACT fonunun Yönetici Ortağı Okan Kara konuyla ilgili “Hedefe özel geliştirilmiş ve yaşam kalitesinin artmasını sağlayacak tedavi çözümlerinin gelecek nesillere ulaşmasına aracılık etmekten mutluluk duyuyoruz. Bu doğrultuda iki yılda çok ciddi bir yol alan ve başarıları artarak devam eden RS Research’e yatırım kararı aldık. Çok değerli paydaşları bir araya getiren ve bilimsel çalışmalarla üniversitenin işbirliğini aynı potada buluşturan bu örnek şirketin, yatırımımızla birlikte daha da ivmeleneceğine ve yakın zamanda küresel bir oyuncu olacağına inanıyoruz” açıklamasını yaptı.

Biyoteknoloji startup’ı RS Research için 1,1 milyon Euro yatırım

Toplam fon büyüklüğü 22,5 milyon Euro olan ACT, girişim başına en fazla 2,5 milyon Euro’ya kadar yatırım yapabiliyor. Özellikle üniversiteler, araştırma merkezleri, teknoparklar ve girişimcilik ekosistemindeki paydaşlarla yakın işbirlikleri kuran ACT kurulduğu günden itibaren 1.500’e yakın girişimi ve teknolojiyi değerlendirdi. Halihazırda 6 startup ve 10 kavram ispatı projesine yatırım yapan ACT’in 2017 sonu itibariyle 20-25 civarında proje ve girişime yatırım yapması hedeflenmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.