btbilgi

HPE (Hewlett-Packard Enterprise) firması daha önce 2017’nin üçüncü çeyreğinde tamamlanması beklenen Nimble satın alma operasyonunu 17 Nisan itibariyle tamamladı. HPE bu satın alma ile yeni jenerasyon flash depolama üretimi yapan Nimble’ın tüm fikri mülkiyetini ve halihazırdaki 10 binden fazla  müşterisini de kendi çatısı altına almış oldu.

2007 yılında kurulmuş olan Nimble dünya çapında 1.300 çalışana sahip. Son mali yılda 402 milyon dolar gelir elde eden şirket, bir önceki yıla oranla yüzde 25 büyüme kaydetmiş. 7 Mart’ta resmi olarak açıklanan satın alma, daha önce 17 Ocak’ta açıklanan bir diğer depolama şirketi Simplivity satın almasının da aslında devamı niteliğinde. Bunların dışında HPE aynı zamanda StorageApps, AppQ, PolyServe, IBrix, TransSoft, Lefthand Networks ve 3PAR gibi depolama çözümleri üzerine çalışan startupların da fikri mülkiyet haklarına sahip.

İki firma arasındaki 1 milyar dolarlık anlaşma uyarınca Nimble hisseleri 12,5 dolarlık fiyattan satıldı. Toplamda 15 milyar dolarlık bir pazar olan flash depolama pazarı, yıllık ortalama yüzde 17 büyüyor. 2020 yılında 20 milyar dolarlık bir pazar olması beklenen flash depolama pazarında, Nimble satın alması ile HPE’nin pazar payı da bir kaç puan artmış oldu. Şirket bu yeni pozisyonuyla büyüyen sektörden daha büyük bir pasta almayı umuyor.

HPE’nin Yönetici Başkan Yardımcısı Antonio Neri bu büyük satın alma ile ilgili şöyle konuştu: “Hibrid IT çözümü arayan kullanıcılar altyapılarını optimize etmek için sadece flash depolama performansı değil aynı zamanda tahminsel zeka arıyorlar. Nimble ve 3PAR ile bu depolama ihtiyaçlarını karşılayabileceğiz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.