btbilgi

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi’nin robotik takımı “INTEGRA 3646”, uluslararası ödüllerine yenilerini ekledi. Ekip geçtiğimiz yıllarda katıldığı uluslararası ‘FIRST Robotics Competition’ (FRC) robotik yarışmasında ‘Judges Award’ (Jüri Ödülü) ve ‘Team Spirit Award’ (Takım Ruhu Ödülü) gibi ödülleri kazanmıştı. Bu sene ise yarışmadan iki ödül kazanarak geldiler.

INTEGRA 3646 takımı, FIRST Robotics Competition 2017’de önce yarışmanın en saygın ödülü olan ‘Chairman’s Award’ı (Başkanlık Ödülü) kazandı. Ardından Houston‘da gerçekleşen dünya şampiyonasında 4 bin takım arasında ilk 3’e girerek “California Bölgesel Şampiyonluğu ve Chairman Dünya Finalistliği” ödüllerinin sahibi oldu.

Bahçeşehir Koleji robotik takımı ABD’den 2 ödülle döndü

Uluslararası FRC turnuvaları, mühendisliğe ilgi çekici bir başlangıç olan robot yapımı sayesinde gençlere bilimi sevdirmeyi amaçlıyor. Yarışmalarda lise öğrencileri belli kriterlere uyarak kendi robotlarını inşa ediyorlar. Robotlar farklı alanlarda belli görevleri tamamlamak için sınırlı bir sürede tasarlanıyor ve imal ediliyorlar. Yarışmanın şampiyonluk ödülü, takımın ürettiği robottan bağımsız bir şekilde sadece takımın FIRST mesajını nasıl aktardığına ve teknolojinin gelişmesine sene boyunca yaptıkları çalışmalarla nasıl katkıda bulunduklarına göre de değerlendiriliyor.

Bahçeşehir Koleji tarafından 2006 yılında kurulan Fen ve Teknoloji Lisesi, Türkiye’de STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics – Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) eğitiminin uygulandığı ilk okul. Öğrenciler lisede Robotik ve Kodlama eğitimini uygulamalı olarak alıyorlar. Lise öğrencilerinin biyoloji, fizik, kimya, bilgisayar, enerji verimliliği, Türk dili ve edebiyatı, bilim tarihi ve tarih, matematik, coğrafya, psikoloji alanında hazırladıkları araştırma projeleri ulusal ve uluslararası alanda da ödüller kazanıyor. FIRST yarışmaları dışında, öğrenciler TÜBİTAK Fizik Olimpiyatları’nda toplam 24 madalya ve Bilim Olimpiyatları’nda hem gümüş hem de altın madalya kazanmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.