btbilgi

Türk Telekom iştiraki İnnova’nın self servis ve otomasyon çözüm sağlayıcı markası Kiosk İnnova, bu alanda gereken tüm yükümlülükleri yerine getirerek “Ar-Ge Merkezi” oldu. Bu gelişme ile birlikte Türkiye’nin self servis ve akıllı çözümlere özel ilk Ar-Ge merkezi unvanının sahibi olan İnnova, bu sayede yenilikçi ürün ve çözüm portföyünü ihraç ettiği ülke sayısını daha da arttırmayı hedefliyor.

Yenilikçi ve katma değeri yüksek çözümlerin geliştirileceği Kiosk İnnova Ar-Ge Merkezi, Türkiye’nin self servis ve otomasyon çözümleri alanında dünyaya öncülük etmesine katkı sağlayacak. Kiosk İnnova Ar-Ge Merkezi, katma değeri yüksek projeler geliştirilmesini kolaylaştırırken, araştırma ve geliştirme araçlarına da hızlı erişim sağlayacak.

Kiosk İnnova, Ar-Ge Merkezi statüsüyle ayrıca büyük bir potansiyel barındıran self servis çözümler alanındaki iş ortaklarını ve akademisyenleri buluşturmayı, üniversite işbirlikleri ile yenilikçi Ar-Ge projeleri geliştirmeyi ve daha çok ülkeye ürün ihraç etmeyi hedefliyor. İnnova’nın 25 ülkede 60’ın üzerinde seçkin çözüm ortağı satış öncesi ve sonrası hizmetlerde Kiosk İnnova’yı temsil ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.