btbilgi

Siber güvenlik, dönüşen dünyanın en ciddi silahı. Artık tankla, topla verilemeyecek zararlar, dakikalar içinde bir klavye yardımı ile verilebiliyor. Etik Hackerlığa Giriş bu noktada size farklı bir bakış açısından dünyayı anlatabilir.

Hepimizin umarsızca  kullandığı sosyal medya bile neredeyse 24 saat gözlem altında. Yemek yeme alışkanlıklarından, nelerden hoşlandığımıza, gezdiğimiz şehirlerden en yakın arkadaşlarımıza kadar her türlü eğilimimiz bir yerlerde depolanmakta. Bir çocuk, tablet kullanmaya başladığı o ilk andan itibaren ekrana dokunduğunda alınan parmak izi sayesinde hayatı boyunca izleniyor.

Siber güvenlik, futbol mantığı gibi işleseydi nasıl olurdu. Herşey daha başka ve daha mı etkili olurdu? Futbolda ofansif olanlar her zaman bir adım önde olur. Defansifler ise ancak ve ancak saldırıya karşı sürekli tedbir alarak mevcut durumunu korur. Bir hackerın görevi sisteme sızmaktır, asla sistemi korumak değildir. Ancak bir sistemi en iyi koruyacak kişiler de sistemlerin bütün olası açıklarını tahmin edebilen hacker olarak bilinen bilgisayar korsanlarıdır.

Nasıl hacker olacağım?” sorusuna yanıt bulacağınız teknik bir kitap isteyenler için İsmail Bülbül ve Poyraz Emre Bingöl’ün yazdığı Hayykitap’tan yayınlanan Etik Hackerlığa giriş, Ofansif siber güvenliğin ABC’si’ni tanımlıyor. 

Deneyimlerden çok, adım adım sizi sonuca götürecek teknik bilgilerin sunulduğu kitapta bir hackerın gözünden düşmanın bize doğrulttuğu silahı kendisine nasıl çevireceğinizi bulabileceğiniz söyleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.