btbilgi

Otonom arabaların kullanımı ve geliştirilmiş güvenlik konuları otomotiv sektörünün geleceğini şekillendiriyor. Birkaç yıl içinde kullanıcılarla buluşacağı öngörülen otonom arabalar konusunda sektörün izlemesi gereken önemli adımlar var.

Günümüzün son teknoloji otomobillerinde bulunan ileri sürücü desteği, şerit takibi ve önden çarpışma uyarı sistemleri gibi özellikler güvenliği artırıyor ve otonomiye giden yolda kılavuzumuz oluyor. Bu sistemlerin aracı çevreleyen alanda verileri yakalayarak analiz etmek gibi önemli ortak özelliklerinin  kamera ileri görüş sistemlerinin kullanımını destekleyeceğini dile getiren CDT Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Alpay Göğüş kamera sistemlerindeki çözünürlük durumunun da otonom araçlarda artmasının lüks değil gereklilik olduğunu belirtiyor.

Hızla giden bir arabanın kat ettiği mesafeden bir kişiyi ayırt edebilmesinin VGA görüntüsüyle zor olduğunu işaret eden Alpay Göğüş 2 megapiksel kameraya geçiş, arabanın sürücüyü uyarması hatta çarpmamak için kaçış manevrası yapması sağlarken, yayayı tanımasının mümkün olacağını söyledi. Mentor Graphics’in Türkiye Distribütörü CDT Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Alpay Göğüş  “Bu gerçeklik birkaç yıl içinde otomobillerde 15 veya daha fazla kamera olacağını öngörmemizi sağlıyor.

Bu kadar fazla kameranın girdilerini takip etmek ilk etapta bize zor gelebilir ancak otomobilin elektronik sistemleri için kolay ve güvenli vazgeçilmez özelliklerin arasında yer alacak. Tüm kör noktalarda bile kamera gereksiz görülebilir ancak biz sürücülerin dikkati dağılabilirken elektronik sistemlerin dağılmayacağını bilmemiz önemli. Bu sistemlerin var olan özelliklerle uyumlu bir şekilde evrilmesini de yakın zaman içinde takip ederek göreceğiz.”

Araç kameralarındaki görüntülerin ilk etapta sürücüyle paylaşılacağını fakat zamanla bu durumun aracın sistemleri tarafından görünen ve kontrol edilen bir düzene dönüşeceğini dile getiren Göğüş, kameraların büyük ihtimalle radar, LIDAR veya enfraruj sistemleriyle uyumlu çalışacağını da belirterek sözlerine şu şekilde devam etti: “Birden fazla girdiden kaynaklanan verileri yorumlayabilme becerisi görüntü işlemcisinin yükünü artırsa da otomotiv sistemlerinin becerilerini ve hassasiyetini büyük ölçüde etkileyecektir. Bu nedenle artan kamera sayısı ve otomobilin dört bir yanına dağılmış sensörler görüntüye dayalı bir sürücü destek sistemi uygulamasına ihtiyaç duyacak, aynı zamanda verilerin gerçek zamanlı yakalanması ve analiz edilmesini gerektirecektir. Görüldüğü gibi otonom araçlarda sistemlerin veri işlemleri çoğunlukla kamera ve sensörler tarafından üstlenileceği gözlemleniyor. Bu kapsamda görüntü sistemlerinin nesneleri ve koşulları tanımlaması için insan beyni gibi çalışan CNN (katmanlı sinir ağları) teknolojisinin kullanılacağını söylemek mümkün. CNN teknolojisi diğer görüntü algoritmalarına göre daha hassas ve insan becerilerine yakın kabiliyet göstererek daha sağlıklı sonuçlar verecektir.”

Göğüş’e göre ileri sürücü destek sistemlerinin ve sonrasında da otonom araçlar yakın zamanda yeni olmaktan çıkacak ve birkaç yıl içinde alışılmış bir teknoloji olarak hayatımıza dahil olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.