btbilgi

Apple, tedarikçisi Qualcomm’u cep telefonlarında temel yarı iletkenlerin tekelini korumak için rekabete aykırı taktikleri kullanmakla suçladıktan sonra,  2017 Ocak Ayı’nda 1 milyar dolarlık dava açmıştı. 

Qualcomm dava öncesinde Apple ve Samsung Electronics’in telefonlarını kablosuz ağlara bağlayan “modem” yongalarının önemli bir tedarikçisi idi. İki şirket birlikte, son mali yılda Qualcomm’un 23,5 milyar dolarlık gelirinin yüzde 40’ını oluşturuyordu. Bu dava ve suçlamalar sonrasında şirket hisseleri yüzde 2,4 değer kaybetmişti.

Qualcomm Ocak ayında ABD’nin California Güney Bölgesi Mahkemesi’nde kendisine dava açan Apple’a, karşı dava açtı. Mahkeme başvurusunda şirketin icat ettiği, katkıda bulunduğu ve lisans programıyla endüstriyle paylaştığı teknolojilerin detayları yer alıyor. Başvuruda ayrıca Apple’ın Qualcomm’un 3G ve 4G standart temel patenleri için adil, makul ve ayrım yapmayan şartlar çerçevesinde lisanslanması konusunda iyi niyetli görüşmelere katılmaktan kaçındığına da yer veriliyor. Başvuruda bunların dışında:

  • Apple’ın, Qualcomm ile anlaşmaları ihlal ettiği, görüşmeler ve anlaşmaları yanlış nitelendirdiği;
  • Apple’ın, Qualcomm’un Apple için iPhone ve iPad üreten Qualcomm lisans sahipleriyle yaptığı uzun süreli anlaşmalara müdahale ettiği;
  • Apple’ın, gerçekleri saptırarak ve yanlış açıklamalar yaparak, düzenleyici kuruluşları Qualcomm’un dünya genelindeki ticari faaliyetlerine karşı saldırı yapmaya teşvik ettiği,
  • Apple’ın, iPhone 7’de kullandığı Qualcomm’un modem çiplerinin tam performansını kullanmadığı, Qualcomm modem bulunan iPhone’lar ile rakip tedarikçinin modemlerini kullanan iPhone’lar arasında performans farklılıklarını çarpıttığı;
  • Apple’ın, Qualcomm’un güç verdiği iPhone’ların üstün performansı hakkında herkese açık karşılaştırmalar yapmaması için şirketi tehdit ettiği belirtiliyor.

Qualcomm Başkan Vekili ve Baş Hukuk Müşaviri Don Rosenberg konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Qualcomm, dünya genelinde mobil ekosistemi mümkün hale getiren, çığır açıcı mobil teknolojiler icat eden ve geliştiren bir dünya lideri. Bugün şirketimizin patentli teknolojileri mobil cihazlara değer katan temel etkenler. Otuz yılı aşkın bir süredir aralarında Apple’ın iPhone ve iPad cihazlarını üreten Asya’daki şirketler de olmak üzere neredeyse tarihteki bütün cep telefon üreticileri ile yaptığımız yüzlerce lisans anlaşması ve görüşmesi, inovasyonlarımızın değerini kanıtlıyor. Apple, on yılı aşkın bir süredir mobil teknolojilerin faydalarını popüler ürün ve servisleriyle tüketicilere sunarak önemli bir rol oynadı. Ancak Apple, akıllı telefon gelirlerinin yüzde 90’ından fazlasını oluşturan ve kendisini dünyanın en karlı şirketi yapan iPhone’un inanılmaz ayrıcalığını Qualcomm’un temel hücresel teknolojilerini kullanmadan inşa edemezdi. Şimdi, on yıllık tarihi büyüme ardından Apple, bu teknolojilerin bilinen ve devam eden değerini kabul etmeyi reddediyor. Şirket, Qualcomm’a karşı global bir saldırı başlatmış ve devasa pazar gücünü kullanarak adil ve mantıklı olmayan lisans şartlarına zorlamaya çalışmıştır. İş modelimizi savunmaya ve endüstriye yaptığımız teknolojik katkılarımız için adil değeri almaya kesinlikle kararlıyız.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.