btbilgi

Adidas, 3D baskılama firması Carbon ile stratejik bir ortaklık gerçekleştirerek ışık ve oksijenle işlenen ilk performans ayakkabısını yarattı. Dijital Işık Sentezi’ Uygulaması Kullanılarak Üretilen Futurecraft 4D sadece adidas için değil, sektöründe de ilk olma özelliğini taşıyor.

Adidas bu teknolojisi ile en ileri seviyede kişiselleştirilmiş performans ürünleri hayalini gerçeğe dönüştürmeyi hedefliyor. 2018’in sonuna kadar ‘Dijital Işık Sentezi’ ile 100 bin çiftten fazla ayakkabı üretilmesi de hedeflerinin arasında yer alıyor.

Adidas, Carbon öncülüğünde geliştirilen Dijital Işık Sentezi teknolojisini kullanarak, dünyada orta tabanı ışık ve oksijenle işlenen ilk yüksek performans ayakkabısı Futurecraft 4D Adidas’ın Futurecraft yolculuğunun bir meyvesi. Adidas’ın bu yolculuğu, her bir sporcuya en iyisini sunmak için yeni teknolojileri, tasarımları ve işbirliklerini keşfederek, zanaatkârlığın geleceğini belirlemeyi amaçlıyor.

Yepyeni bir teknoloji ile üretilen bu ayakkabının orta tabanı, 17 yıllık bir koşu deneyimi sayesinde elde edilen veriler değerlendirilerek ortaya çıktı. Kullanılan teknoloji özet olarak geleneksel prototip ile kalıp oluşturma ihtiyacını kaldırıyor. Onun yerine dijital ayakkabı parçası yaratılıyor. Böylece, işlevsellik gerçekliğe dönüşürken aynı zamanda, bu yeni teknoloji ile tamamen farklı bir üretim ölçeğinde ve performans kalitesinde hizmet veriliyor. 3D baskı yönteminden resmen ayrılarak, spor sektöründeki eklemeli üretim tekniğini yepyeni bir boyuta taşıyor.

Dijital Işık Sentezi, Carbon şirketi tarafından geliştirilen bir teknoloji. Bu teknoloji, yüksek performanslı, dayanıklı polimer yapıdaki ürünlerin geliştirilmesi amacıyla, dijital ışık korumasını, oksijen geçirgenliğine sahip optikleri ve programlanabilir sıvı reçineleri kullanan yenilikçi bir işlem.

Silikon Vadisi’nin ayakkabı üzerindeki pozitif etkisi
Dijital Işık Sentezi, donanım, yazılım ve moleküler bilim yoluyla ürün geliştirilmesi alanında devrim yaratmak için çalışan ve Silikon Vadisi şirketlerinden biri olan Carbon tarafından geliştirildi. Bu yeni üretim şekli Adidas tasarımcılarının, spor bilimcilerinin ve mühendislerin hayallerindeki en zorlu tasarımları bile gerçeğe dönüştürebilmelerini sağlıyor.

Daha da önemlisi, geleneksel eklemeli üretim yöntemlerindeki (3D gibi) düşük üretim hızı ve hacmi, zayıf yüzey kalitesi ya da renk ve malzeme kısıtlaması gibi eksikliklerin üstesinden geliyor. Geleneksel üretim yöntemlerinin yarattığı sınırların kaldırılışı, Adidas’a, tüketicilerine en iyi ve en ilerici ürünleri, her zamankinden de daha hızlı sunma imkanı sağlıyor.

Adidas, 2014 yılında, Futurecraft ile birlikte, eklemeli üretimi, ürünlerin geliştirilme yollarını değiştirecek bir araç olarak görmeye başlamış ve bundan bir yıl sonra da markanın ilk 3D baskılı performans ayakkabısı olan Futurecraft 3D Runner serisini piyasaya sürmüştü. Carbon ile birlikte, eklemeli üretim yöntemlerinde çığır açan adidas bugün, Dijital Işık Sentezi teknolojisine sahip ayakkabıların piyasada artması ve seri olarak üretilmesi yolunda kararlılığını sürdürüyor. Marka, Carbon ile yeni malzeme ve makine geliştirmeye ve gelecekte yenilikler sunmaya devam edecek. Dijital Işık Sentezi, kullanıcıya, ne zaman ve nerede isterse, kendi fizyolojik verilerine uyarlanabilen, ısmarlama performans ürünleri sağlayan Speedfactory’nin de ayrılmaz bir parçası olacak.

Carbon Kurucu Ortağı ve CEO’su Dr. Joseph DeSimone konuyla ilgili: “Teknolojinin hayatımızın neredeyse her yönünü iyileştiren bir etkisi olmasına rağmen, üretim süreçleri asırlardır üretim geliştirme döngüsünü oluşturan aynı dört adımı takip etti – tasarım, prototip, alet, ürün. Carbon bunu değiştirdi. Döngüyü kırdık ve artık tasarımdan direkt üretime geçebilme fırsatını yaratıyoruz. Mühendislerin ve tasarımcıların daha önce imkansız olan tasarımları yaratabilmelerini ve işletmelerin sundukları ürünleri geliştirebilmelerini sağlıyoruz. FutureCraft 4D de bunun en güzel kanıtı. Adidas ile olan ortaklığımız, dijital devrimin global üretim sektörüne nasıl ulaştığına ve fiziki eşyaların tasarlanma, düzenlenme, yapılma ve ortaya konma şeklini değiştirdiğine yönelik devam eden bir vasiyet görevi görecektir” dedi.

Dijital Işık Sentezi teknolojisi ile tasarım ve üretimde çığır açarak, geçmişin sınırlarının da ötesine yolculuk ettiklerini belirten Adidas Grup Üst Düzey Kurul Üyesi, Global Marka Sorumlusu sözlerine şu şekilde devam ediyor; “Bu yolculuğumuzun ilham kaynağı sporcu bilgisi ve çevik imalat süreçleridir. Sektörümüz için yeni bir rota çizerek, yalnızca ne yaptığımızı değil, nasıl yaptığımızı değiştiriyor ve yaratıcılığımızı serbest bırakabiliyoruz.”

Veriden en ideal performansı yaratmak

Futurecraft 4D adidas’ın ilk Dijital Işık Sentezi uygulaması ve markanın sporcu kaynaklı elde edilen verileri esas alan tasarım ve üretim dünyasına attığı adımı ortaya koyuyor. Tüm sporcular için en iyi koşu ayakkabısını yaratma yolundaki tutkusuyla adidas, fonksiyonel bölgeleri, sözkonusu teknolojiyle işlenen bir orta taban tasarımına dönüştürebilmek adına, koşu verilerini sakladığı kütüphanesini analiz etti.

Geleneksel üretim teknolojilerinin aksine Dijital Işık Sentezi teknolojisi, Adidas’ın hareket kabiliyeti, tamponlama, sabitlik ve rahatlık açısından her bir sporcunun ihtiyacına tek bir bileşenle kesin olarak cevap verilebilmesini sağlıyor. Carbon’un benzersiz programlanabilir reçine platformu, malzeme dayanıklılığı ve kauçuk duyarlılığı yönüyle eşi benzeri olmayan bir performans sunması bekleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.