btbilgi

Intel her sektöre hitap eden, tüm sektörlere ulaşmak üzere yola çıktığı yatay üretim stratejisini farklılaştırarak yeni dönemde dikey sektörlere ivme kazandıracak çalışmalar ile ilerleyecek.

Intel Endüstri 4.0 ve değişen teknoloji odaklarının beraberinde getirdiği yeni dünyaya ayak uydurmak için tüm dünyada stratejisini yeniledi. Intel’in yeni bakış açısında farklı sektörlerin ihtiyaçlarını belirlemek ve bu ihtiyaçlara uygun çözümlerle ilerlemek var. Böylece Intel dikey sektörlerin sağ kolu olacak yeni bir strateji ile ilerleyecek.

Intel Türkiye Genel Müdürü Yalım Eriştiren göreve başlamasının ardından gerçekleştirdiği toplantıda Intel Türkiye’nin yeni vizyonunu ve hedeflerini basın mensupları ile paylaştı. Eriştiren yeni dünyada sadece teknolojinin değil, teknolojinin getirileri ile beraber dijital dönüşümü gerçekleştiren şirketlerin hayatta kalacağını, bu gelişime ayak uyduramayan şirketlerin de yaşam sürelerini tamamlayacağı bir dönem yaşadığımızın üzerinde durdu. Erişken süreçlerin oldukça hızlandığı yeni dönemde şirketlerin ortalama ömrünün 12 seneye kadar düşeceğini de ifade etti.

Stratejilerini 2017 yılında Dijital Dönüşüm etrafında kurgulayacak CEO oranının Global 2000 CEO listesinin yüzde 70’ini oluşturduğunu dile getiren Intel Genel Müdürü Yalım Eriştiren, 2018’den itibaren  her sektörde en büyük 20 şirketten yüzde 40’ının sarsıntı yaşayacağını ifade etti.  2020’den itibaren işgücü içerisindeki Y kuşağı oranının yüzde 50’lere ulaşacağını söyleyen Eriştiren, önümüzdeki 50 sene içinde genç işsizlerin sayısının artacağını dile getirdi. Endüstrinin de bu değişimden payını aldığını tüm dünyada genç işsizlik oranının 300 milyon civarında olduğunu belirten Eriştiren bu oranın şu an yüzde 2,5 civarında iken beş sene içinde yüzde 4 ve on sene sonrasında yüzde 20’yi bulacağını sözlerine ekledi

Dünyada teknolojinin yeni dönem odakları

Dünyada teknolojinin yeni dönem odaklarını 3D Baskı, bilişsel sistemler- cognitive systems, akıllı makineler, 5G bağlantı, dağıtık banka hesapları, birleşik gerçeklik, giyilebilir teknolojiler olarak işaret eden Yalım Erişen bunun sadece bir başlangıç olduğunu dile getiriyor. Intel’in ilgi alanına giren teknolojileri ise bağlantılılık sağlayan 5G ve gerçek zamanlı devreye giren analitik, akıllı makineler ve birbiri ile konuşan yapılar, Cognitive sistemler olarak adlandırılan Bilişsel sistemler ve dünyada bambaşka bir boyuta kayan 3D yazıcılar olarak tanımlıyor.

VoIP 2000’li yıllarda nasıl önemli ise bugün 5G ile gelen nesnelerin birbiriyle ve her şeyle bağlantılılık halinin gelecek resmini görmemiz açısından önemli olduğunu belirten Eriştiren, önümüzdeki dönemde Telekom altyapılarının veri merkezi altyapılarına dönüşeceğini yukarı katmanda gerçek zamanda analitik altyapı ile bütünleşeceğini vurguluyor.

Nesnelerin interneti ile en hızlı bütünleşecek sektör otonom araç sektörü

Intel’in yapay zeka üzerinde çok ciddi yatırımlar yaptığını belirten Eriştiren,  Nervana gibi şirket satın almaları ve  iç kaynaklarını bu yöne yönlendirerek makinelere bir şey öğretirken geçen zamanı 100 kat aşağı çekeceklerini söylüyor.  Eriştiren yapay zeka alanında iki insan iletişiminin ne kadar yakınlaştığını anlayabilmek için antropologlar gibi farklı disiplinlerden profesyonellerle çalıştıklarını söylüyor. Zion ve Zion 5 ile donanım parçalarını yönettiklerini ifade eden Eriştiren Otonom araçların Intel için çok önemli olduğunu bu alanda liderliği ellerinde tutmak istediklerini vurguluyor. Bu alana özel çip tasarımı yapan 15.3 milyar USD’lik Mobileye yatırımını bu alanda daha hızlı yol katedebilmek için yaptıklarını otonom araçlarda yapay zekanın daha farklı kullanılabileceğini ifade ediyor. Erişken 2018 yılında nesnelerin interneti pazarının 325 milyar USD olacağını, otonom araç sektörünün nesnelerin interneti ile en hızlı bütünleşecek sektör olduğunun da altını çiziyor, 5G’nin teknolojilerinin de yapay zeka ve IoT gibi nesnelerin doğru çalışabilmesi için önemli olduğunu vurguluyor.

Intel’in bütünleştirilmiş gerçeklik evrenine hoş geldiniz

Intel olarak sanal gerçeklik- VR ve artırılmış gerçeklikten bir adım ötede ikisinin neredeyse bir arada olduğu bütünleştirilmiş gerçeklik- Merge Reality (MR) için geliştirmeler yaptıklarını söyleyen Intel Genel Müdürü bütünleştirilmiş gerçekliğin olayları çok daha doğal bir hayatın içinde ve yaşanabilir kılacağının üstünde duruyor. Eriştiren Intel’in Real Sense gerçek zamanlı his tecrübesi ile 3 boyutlu bakarak modellenen şekiller ile sanal dünyanın içinde yaşama hissine ulaşılabildiğini  söylüyor. Erişen sözlerine pek çok teknolojiyi bu ortamda kullanmaya olanak kılan Microsoft ile beraber bir form üzerinde çalıştıklarını belirtiyor.

Intel Akıllı telefonlarda olacak mı?

Bundan 5 ay öncesine kadar Intel akıllı telefon pazarı ile ilgili bir girişiminin olmayacağını dile getiriyordu. Yeni dönemde bağlantılı olmak ve 5G’nin Intel için önemli olduğunun üzerinde duran Erişken Akıllı telefonların en önemli yönünün bütün ekosisteme çok fazla IP üretip paylaşmak olduğunu söylüyor. Geleceğin dünyasında 5G tarafında bağlantılılık  devreye girdiğinde akıllı telefonların önemli oyuncular olacağını Intel akıllı telefonlarda da var olacağını açıklıyor.

Küreselde iş yapış biçimlerine odaklanılacak 8 sektör belirlendi

Intel’in 2016 yılında bir değişiklik yaşadığını işaret eden Yalım Eriştiren bu değişikliğin yansımalarını küreselde de gözlemlendiğini söylüyor. Bu değişiklikte pazara göre tekrar yapılanan Intel dikeyler üzerinde uzmanlık geliştirmeye odaklandı. Artık her sektörün sadece teknoloji tarafında değil, iş yapış biçimlerine de odaklanacak.  Küreselde bu değişim için öncelikli 8 sektörü belirleyen Intel bu sektörleri finans, telekom, enerji, sağlık, üretim, otonom araçlar, kamu, eğitim ve  ulaşım olarak açıklıyor.

Türkiye’de bu sekiz sektörün dördünde aktif olarak var olacaklarını söyleyen Yalım Eriştiren bu sektörleri telekom, finans, kamu, eğitim olarak tanımladı ve ulaşım sektöründe IGA ile beraber yürüyeceklerini söyledi.

Küresel platformda 8 sektörü öncelikli sektör belirleyen Intel, Türkiye operasyonunda bu sektörlerden 4’üne yoğunlaşacak.

Intel 300 IoT firması ile doğrudan temas kurdu yeni hedef Yapay Zeka

Geçtiğimiz sene kataliz programında IoT teknolojisi üzerine çalışan şirketle bağlantı kurduklarını ve stratejik olarak beraber yürüyecekleri firmalar aradıklarını dile getiren Intel Genel Müdürü Yalım Eriştiren, bunu yaparken 300 firmayı kağıt üzerinde değil ne yaptıklarını ve nereye varmak istediklerini anlayarak ilerlediklerini söylüyor.

Önümüzdeki dönemde de bu çalışmalarını yapay zeka üzerine odaklayacaklarını, Türkiye’de yapay zeka üzerine çalışan firmalarla temas kuracaklarını ifade ediyor.

Otonom araçlarda Ford Türkiye ile beraber çalıştıklarını 2017 içinde bu dönüşümleri yaratabilme hedefi ile ilerlediklerini dile getiren Eriştiren, Türkiye’nin Ar-Ge ve inovasyon kapasitesini dünyaya göstermek istediklerini vurguladı. Eriştiren Ford Türkiye’nin  Ar-Ge projeleri ile ilk beş ülke arasında yer aldığını sözlerine ekledi.

İşsizliği kaldırmak için ‘Maker’ hareketlerini destekliyoruz

Intel Türkiye Genel Müdürü Maker hareketleri ile ve bunu destekleyen organizasyonlarla iletişim halinde olduklarına değinerek, bu konunun Intel’in küresel bakışında önemli olduğunu, bu alanda 2017’de lanse edilecek yeni çalışmalarının olacağını dile getiriyor. Bu hareketin 10 sene sonraki işsizliği kaldırmak için çok önemli olduğunun üzerinde duran Yalım Eriştiren genç nüfusun fazla olduğu yedi ülkeden birinin Türkiye olduğunu işaret ederek, inovasyonu tabana yayıp tabanda başlatmanın önemini vurguluyor. Maker hareket ve felsefesini, kodlama düşüncesini İlköğretim seviyesine indirmenin çok önemli olduğunu ifade eden Eriştiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile bu alanda çalışmalar yaptıklarını söylüyor.

STEM’den STEAM’e

Kodlama ve Maker hareketinin yanında çocuk yaşta araştırarak sonuca ulaşılabilecek yenilikçi öğrenme modeli olan ve Science- Bilim, Technology- Teknoloji, Engineering- Mühendislik ve  Math- Matematik gibi konuları içeren STEM modelinden içinde sanat ve tasarımı barındıran STEAM modelini Intel olarak desteklediklerini dile getiren Eriştiren bu model için Milli Eğitim Bakanlığı ile pilot projeler gerçekleştirdiklerini söylüyor.

Intel Güvenlik alanında yoluna nasıl devam edecek

Geçtiğimiz günlerde Intel, 2010 senesinde bünyesine katmış olduğu  McAfee’nin yüzde 51 hissesini yatırımcılara satarak McAfee’yi bağımsız hale getirmişti. Bu konudaki soruları da yanıtlayan Intel Genel Müdürü Eriştiren; Intel’in güvenlikte olacağını yeni dünyada uçta, veri merkezleri tarafında, bulutun üzerindeki güvenliğe önem vereceğini ve IoT ile birlikte donanımdaki güvenlikte de devam edeceklerini belirtiyor.

Intel farklı bir strateji ile yoluna devam edecek. Intel Inside -Herşeyin içinde olma- vizyonundan vazgeçmiş değil. Sadece stratejisinde farklı endüstrileri yakından etkileyecek teknoloji devrimi gerçekleşirken, yeni köşeleri kapmayı ve oyunun içindeki oyun kurucu olarak teknolojinin akışına yön vermeyi hedefliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.