btbilgi

Mastercard’ın girişimci destek programı Start Path Global için 2017 yaz dönemi başvuruları başladı. Program kapsamında, bahar döneminde yapılan başvurularda, yapay zeka üzerine çalışan startup firmaları başı çekiyor.

Mastercard’ın 2014 yılında başlattığı girişimci destek programı Start Path Global’in yaz dönemi başvuruları başladı. Başvurular 23 Nisan 2017 Pazar günü Türkiye saati ile sabah 06.59’a kadar yapılabilir. (EST zaman dilimi ile akşam 23.59). 6 aylık sanal programa yapılan başvurular, periyodik olarak ile kabul edilecek. Başvuru yapmak isteyen startup firmaları www.startpath.com sitesi üzerinden başvurularını gerçekleştirebilir ya da bilgi alabilirler.

Mastercard geleceği yapay zeka ile kurguluyor
Mastercard, banka ve ödemeler sektöründe faaliyet gösterecek olan startup firmalarını desteklemeye yönelik bir program olan Start Path Global’e bu yıl kuruluş aşamasını geçmiş beş startup firmasını daha dahil etti.

2017 baharında Mastercard girişimci destek programı Start Path Global’e katılan beş firmadan üçünün çalışmalarında yapay zeka üzerine yoğunlaşan firmalar olması dikkat çekiyor. Söz konusu firmalar tüketici davranışı, mağaza ya da şube içi müşteri katılımını analiz etmek ve faturalar ile ödeme verilerini hesaplamak, perakende noktalarına yenilikler getirmek amacıyla yapay zekayı kullanıyorlar. Programa dahil edilen diğer iki startup firma ise satış noktalarına getirdikleri yenilikler ile tüketicilerin perakende noktalarına erişimini genişleten çözümler üretiyor.

Londra merkezli Divido, perakende noktalara ve kredi veren kuruluşlara yönelik geliştirdiği çok kanallı bir platform üzerinden tüketicilere alışverişlerini taksitlendirme imkânı sunarken, Tel Aviv merkezli Endor ise, ticari işletmelerin her türlü tahmin sorusuna hiçbir platformda daha önce ulaşılamayan doğruluk ve hızda cevaplar sunuyor.

Mastercard girişimci destek programı Start Path Global’in 2017 Bahar programına dahil olan diğer firmalar ise Regalii, Fluid AI ve NetPlusDotCom. Otuzun üzerinde önde gelen banka ve fintech uygulaması ile iş birliği yapan Regalii, ABD ile Latin Amerika’daki tüketicilerin finansal durumlarını yönetmelerine ve faturalarını ödemelerine yönelik yenilikçi çözümler sunuyor. Bir diğer firma Fluid AI ise yapay zeka ile artırılmış gerçekliği birleştirerek bankaların ve perakende noktaların mağaza ve şubelerinde yeni nesil tüketici deneyimi sunabilmesini sağlıyor.

NetPlusDotCom ise sağladığı dijital ödeme çözümleri ile perakendecilerin müşterilerini “kararsız” konumdan “satın alan” konuma geçirebilmeleri için gereken desteği veriyor.

Dünya genelinde dijital geleceği şekillendiren fintech startup firmalarının tüketici tercihi ve deneyimini iyileştirmek için farklı yaklaşımlar kullandığını belirten Mastercard Start Path Programı Başkanı Amy Neale, “Bizim bu startup firmaları ile çalışmalarımızdaki amacımız daha ödüllendirici, tatminkâr ve hatasız ticaret deneyimi yaratmak için yeni teknolojiler ile daha güvenli finansal ağlar ve süreçler kurmak.” dedi.

Mastercard fikirleri gerçeğe dönüştürüyor
Path ekibi 2014’ten bu yana, 24 ülkede 100 şirket ile çalışan 5 bin’den fazla startup firmasından başvuru aldı. İlk 4 dönem boyunca başvuranların yüzde 20’si ile ticari anlamda ya pilot çalışmalarda yer alarak Mastercard ile iş birliği yapma şansını yakaladı.

Mastercard, Avrupa’da Nesnelerin İnterneti üzerinden cihaz ile ödeme yapmayı sağlayan DigiSEq firması ile iş birliği yaparak Mastercard tokenizasyon (kredi kartı saklama) hizmetleri ile cihaz üreticilerini tüketicilerle buluşturdu ve ödemelerin giyilebilir cihazlar üzerinden yapılmasına olanak sağladı. 2016’da Mastercard, Mastercard İngiltere sadakat ekibinin bilgi paylaşımını ve karar verme kabiliyetini artırmak için Rainbird ile sanal asistan kurma üzerine çalıştı ve vergi iadesi ile ilgili olarak bir Mastercard tedarikçisi olan VAT Box ile iş birliği yaptı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.