btbilgi

Günümüzün güncel ürünü “apps” sosyal network ağlarının gözde oyuncularını da mahkemelik etti. 7 milyon kullanıcıyı etkileyen 5.3 milyon dolarlık dava Apple I-Cihaz ile sosyal network oyuncuları Foodspotting, Foursquare, Gowalla, Instagram, Kik, Path, Twitter, Yelp’i karşı karşıya getirdi. Sorun; kullanıcının onayının alınmadan ona ait verinin onun cihazından alınması. App’i yüklediğinizde telefonunuzda bulunan tüm adres defterini kendine kopyalayan uygulamalar bu kişilere senin de sistemde olduğunu ve seinle o kişinin iletişime geçebileceğini bildiriyor ve dahasını da yapması ya da yapabilmesiydi.

zaferlogoNewYork Times da 2013’de çıkan bir yazıda kimi yaygın uygulamaların kişilerin adres defterine ulaşıp buradan kişi isimlerini aldıklarını yayınlaması ile kitlelerin haberdar olduğu durumun hemen akabinde Apple yukarıda sözü geçen 8 app geliştiricisine karşı 5.3 milyon dolarlık davayı açtı. Görünen o ki talep edilen tutarın bir kısmına davalılar ve davacı anlaşacak ve dava kapanacak.  Öte yandan ABD’de benzeri başka vakalar da yaşanmış ve bunlarda tazminat tutarları hayli yüksek olmuştu. Mesela Facebook 124 milyon Facebook kullanıcısını ilgilendiren davada 20 milyon USD tazminat öderken, Google 62 milyon kullanıcısını ilgilendiren bir dava için 50 milyon USD, 37 milyon kullanıcısını ilgilendiren bir dava için ise 8.5 milyon USD ödemişti. Bu dava için talep edilen tutarın bu kadar düşük olması ardında farklı anlaşmalar ve konuşmalar mı var diye de düşündürtmüyor değil.

Tüm bunlar yıllar önce çalıştığım Türkiye’nin bilinen kurumlarından birinde yöneticim olan kişi ile olan yaşadıklarımı hatırlattı. Kurum bilgisayarında outlook içinde özel dizinde tuttuğum içinde akraba, yakın arkadaşlarıma ait outlook verilerini içeren personal contact dosyasını benden nasıl izinsiz alındığını, bilahare bundan benim nasıl haberim olduğunu, sonrasında ona gittiğimde ise nasıl tehdit edildiğimi aşağıdaki satırlarda paylaşmak istedim.

Çalıştığım yer ile merkez farklı binalarda. Bir sabah PC Destek elemanı odama geldi elinde bir USB cihaz. Cihazlara güvenlik ile ilgili bir yükleme yapacağını ve yedekleme alacağını söyledi. Neden merkezi yapmıyorsunuz soruma kurum koordinatörlüğünün böyle talebi olduğunu iletti. Kısa sürede işini bitirdi ve gitti.

Aradan bir zaman geçti merkezde toplantım var. Kapı kapalı yöneticinin sekreteri ile konuşuyorum. Bir de ne göreyim benim eski çalıştığım holdingin patronunun benimle paylaştığı özel telefonu, tüm arkadaşlarımın tel, eposta adresleri vb bilgiler koca bir blok A4 kağıtta basılı olarak masasının üzerinde duruyor. Yakında dosyalanacakmış. Nereden aldın, nasıl aldın diye sorulduğunda ortaya çıktı ki, Bilgisayar destek teknisyenine bu görevi veren o yönetici olmuş.

İçeri girdiğimde durumu izah ettim ve böyle bir eylemi yaptırmaması gerektiğini, bunları imha etmesini söylediğimde ise haberinin olmadığını, teknisyenin bunu kendi başına yapmış olabileceğini söyledi ki -teknisyen daha sonra başka bir işe geçtiğinde kendisinden özellikle bu şekilde yapılmasını onun istediğine dair yemin etti- söylediği doğru değildi. Onları nerede nasıl kullandı bilmiyorum ama bunun kurumda çalışan bir başka yönetici tarafından “ticari zeka” olarak değerlendirildiğini duymak en rahatsız edeni idi.

Dünya hali bilinmez; siz siz olun, şahsi bilgilerinizi kesinlikle kolaylık olsun diye şirket bilgisayarına aktarmayın, şirket verilerini de hiç bir zaman ne kendi şahsi mailinize ne de buluta kopyalamayın. Özel verilerinizi harici disklerde tutun her zaman yanınızda taşıyın. Kişiye özel ve mahremin anlamını bilmeyen meraklılar başınıza sorun açabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Istanbul da başlayan öğrenim ve çalışma hayatı Los Angeles ve Palo Alto California'da devam etti halen Türk Havayolları'nda ekip, uçuş operasyonları, yer operasyonları, eğitim, kargo çözümleri birimlerinden sorumlu yönetici olarak devam ediyor. Öncesinde ise enerji, yüksek öğrenim, banka, televizyon, sigorta, factoring, leasing, IT kuruluşlarında orta ve üst düzey yöneticilik, icra ve yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu. Köşe yazarlığı, kitap yazarı ve konuşmacı olarak üretti. Futurism, inovasyon, forecast, optimizasyon, proje yönetimi tasaaruf ve gelir artımı yöntemleri ilgi ve konuşma konuları arasındadır.