btbilgi

Geçtiğimiz zaman göz önüne alındığında 2016 yılı Tesla’nın en güçlü yılıydı. Şirket yeni batarya ürünlerini, güneş enerjisi sistemlerini, güneş ışığından farklı şekillerde yararlanma projelerini ve bütün bunların ötesinde Model 3’ü açıkladı.

2017’de büyük bir hızla giren şirket ilk olarak Tesla Motor olan ismini Tesla olarak değiştirdi ve en yeni projesi otopilot sistemini açıkladı. Model 3’ün üretimini arttırmaya yardımcı olmak için sermayesini 1 milyon USD artırdığı da açıklamalar arasında idi. Musk, Tesla’nın bu yıla kadar yapmayı planladıklarını ve bildiklerini tekrar gözden geçirdiğini 2017 yılında daha çok planının olduğunu söyledi.

Ürettikleri Araçların Los Angeles’dan New York’a kadar otomatik modda sürücü müdahalesiz gidebileceğini söyleyen Musk konuyu “Los Angeles’dan New York’a tam otomatik modda keyifli bir sürüş yapabiliyor durumdayız” şeklinde ifade ediyor. Bunun için öncelikle Los Angeles’dan New York Times meydanına uzanacak rota üzerinde çalıştıklarını, gelecek yılın sonunda otomatik modda araç park edebilecek duruma geleceklerini sözlerine ekliyor.

Tesla ortaklarına para kazandıracak yeni projeler peşinde
Elon Musk 2016 Temmuz ayında kendi sürüş ağını kurmak için başladığı çalışmalara, 2017’de devam edeceğini işaret ediyor. Ürettikleri araçların çok özel olduğunu ve bu özel araçlardan şirket sahiplerinin para kazanmasını sağlayacak ortak bir program oluşturacaklarını da sözlerine ekliyor.

Tesla ve batarya partneri Panasonic Ocak ayında Gigafactory’de yeni bataryalar için çalışmaya başladı. Şirket Model 3’ün lansmanından önce üretimi artırmayı planlıyor. Şu anda üretimde olan piller şarj edilebilir, ev tipi bataryalar için kullanılıyor.

Şirket yaptığı açıklama ile Ocak ayında Model 3’ün bataryalarının üretimine başlamak istediklerini ve bataryaları Gigafactory’de üretmenin maliyetleri düşüreceğinin üzerinde duruyor. Ayrıca Solarcity’i de satın alan şirket New York’ta bulunan yeni üretim tesisinde önümüzdeki yaz yeni pil üretimine başlayacaklarını da belirtiyor.

Tesla Model 3 ile ilgili iç dizaynda farklılaşmaya gidebileceğini de söylüyor.  Şirket yıl ortası üretime başlayıp, yıl sonuna doğru teslimat yapmayı planlıyor. Buna rağmen web sitesinde 2018 yılına kadar yeni sipariş ya da teslimat görünmüyor.

Musk, Tesla’nın üretim planını yenilemek için sürekli planlar yaptığını, 2018 yılına kadar 500 bin araca ulaşmayı hedeflediğini bu hedefe ulaşmak için geçtiğimiz Kasım Ayı’nda satın aldıkları Alman Mühendislik firması Grohman’ın getirdiği uzmanlığın hedeflerine ulaşmalarında yardımcı olacağını belirtiyor.

Kasım ayında aynı yerde hem araç, hem de Gigafactory ile batarya üretebileceği bir fabrika kurmayı planladığını da açıklayan Elon Musk bu melez fabrikanın kurulmasının biraz zaman alacağını söylüyor ve fabrika için bu yıl yer araştırmasına başlayacaklarını işaret ediyor.

Bu yazıyı beğendiyseniz “Tesla’dan önce yola çıktı, vites yükseltmek istiyor” başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

Tesla’dan önce yola çıktı, vites yükseltmek istiyor

 

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.