btbilgi

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen Girişimcilikte Önce Kadın Projesi kapsamında düzenlenen “Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması”na başvurular başladı. Yarışmaya Adana, Kayseri, Denizli, Trabzon, Gaziantep, Erzincan, Mersin, Muğla, Kocaeli ve Sivas’ta Halk Eğitim Merkezlerindeki eğitimlere katılan kadın kursiyerler başvurabilecek. Toplam 50 bin TL’yi aşkın sermayenin verileceği yarışmaya başvurular Ağustos’ta sona erecek. Ödül töreni Kasım ayında yapılacak.

Ürettiği ürünleri gelire dönüştürmek isteyen kadınların girişimcilik kapasitelerini iletişim teknolojilerinin desteğiyle artırmak amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı, Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen “Girişimcilikte Önce Kadın Projesi”nde yarışma heyecanı başladı. Proje kapsamında Adana, Kayseri, Denizli, Trabzon, Gaziantep, Erzincan, Mersin, Muğla, Kocaeli ve Sivas’ta düzenlenen teknoloji ve girişimcilik eğitimlerine katılan kadın kursiyerlerin başvurabileceği “Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması”, kursiyerlerin projenin online satış sitesi oncekadin.gov.tr’ye üye olmalarını ve ilan girmelerini teşvik ederek başarı hikâyeleri çıkarmak amacıyla düzenleniyor. Toplam 50 bin TL’yi aşkın sermayenin verileceği “Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması” ile kadınların gelecek planlarına destek olunacak.Başvuruların Ağustos ayında sona ereceği yarışmanın ödül töreni ise Kasım ayında yapılacak.

“Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması”nın duyurusu, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sedat Abdulhakimoğulları, Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan ve Türkiye Bilişim Vakfı Genel Sekreteri Çağdaş Ergin’in katılımıyla Trabzon’da düzenlenen toplantıda yapıldı.

Girişimcilikte Önce Kadın Projesi, kadınların bu potansiyelini ortaya çıkarmayı, onları ekonomide daha etkin ve söz sahibi yapmayı hedefliyor. Proje ile kadınlar hem meslek sahibi olacak, hem üretim yapacak hem de internet üzerinden ürünlerini satarak ekonomiye katkı sunacaklar

Girişimcilikte Önce Kadın Projesi’ ile kadınların girişimcilik yoluyla ekonomiye tam katılımları hedefleniyor. Projenin ilk yılında 10 bin kadına ulaşıldı. Yeni dönemde 10 bin kadına daha eğitim vererek toplam 20 ilde 20 bin kadına ulaşmak projenin hedefleri arasında yer alıyor. Projeye katılan kadın kursiyerlerin girişimcilik potansiyelini ortaya çıkarmak ve gelecek planlarına destek vermek amacıyla düzenlenen Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması sonunda kazananlara sunacağımız sermaye geçen yıla göre iki kat artırıldı 50 bin TL’nin üzerine çıkarıldı. Yarışmaya başvurular Ağustos ayına kadar sürecek.

Yarışmada toplam ilan ve satış sayısı ile toplam satış tutarı üzerinden yapılacak değerlendirmeyle jüriye sunum yapmaya hak kazanan ilk 10 kadın belirlenecek. Adaylar, proje jürisine bir sunum yaparak projeyle elde ettikleri başarıyı ve yaşadıkları değişimi anlatacak. Jüri değerlendirmesi sonucunda ödüle hak kazanan ilk 5 kadın belirlenecek. Aynı zamanda bu yıl verilecek ödüllere ek olarak projeye bu zamana kadar katılan tüm kursiyeleri tanıtmak ve dijital yeteneklerini desteklemek amacıyla online bir halk oylaması düzenlenecek. Kasım ayında düzenlenecek törende, birinciye 15 bin, ikinciye 10 bin, üçüncüye 7 bin 500 TL ödül verilecek, iki kişiye 3’er bin TL değerinde Jüri Özel Ödülü sunulacak. Halk oylaması kazananı ise 15 bin TL ile ödüllendirilecek.

Trabzon’da 1.500 kadına eğitim verilecek
“Girişimcilikte Önce Kadın Projesi”nin ikinci döneminde toplam 72 Halk Eğitim Merkezi’nde 140 danışman öğretmenin liderliğinde yaklaşık 6 ay boyunca 10 bin kadına teknoloji ve girişimcilik eğitimleri verilecek. Proje, Trabzon’da da 10 Halk Eğitim Merkezi’nde 15 danışman öğretmenin liderliğinde yürütülüyor. Bu sayede Trabzon’da yaşayan 1.500 kadına eğitim verilerek gelir elde etmeleri sağlanacak.

Hedef 20 bin kadın
Kadınların ekonomik ve sosyal hayata daha fazla katılmalarına katkıda bulunmayı hedefleyen “Girişimcilikte Önce Kadın Projesi” Nisan 2015’te hayata geçirildi. İlk yılında 10 bin kadına ulaşarak 15 milyon TL’yi aşkın ekonomik değer yaratan projenin yeni döneminde de 10 bin kadına daha eğitim verilerek toplam 20 bin kadına ulaşılması hedefleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.