btbilgi

AVL, AVL Türkiye’nin otomotiv sektöründeki yatırımları ve Ar-Ge çalışmaları ile ilgili toplantıda 2016 itibariyle Türkiye’de yer alan ikinci AR-GE merkezinde ilk yerli sürücüsüz ve  elektrikli hibriti geliştirmeye başladığını açıkladı.

Merkezi Avusturya’da bulunan otomotiv teknolojileri alanında 65 yılı aşkın deneyimiyle her türlü güç aktarım, ölçüm ve test sistemlerinin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi konusunda hizmet veren AVL, AVL Türkiye adı altında Türkiye’de iki AR-GE Merkezi ve 130 kişilik mühendislik ekibiyle Türkiye’nin ileri otomotiv teknolojileri alanında hizmet veriyor.

Tüm dünyada yer alan 30’dan fazla merkezi arasında Avusturya’daki ana merkeze düzenli teknoloji ve mühendislik sağlayan iki merkezden biri olarak gösterilen Türkiye yerleşkesi global bilgi ve uzmanlığını, milli sanayi ve özel sektörün hizmetine sunan çalışmalarda bulunuyor.

Bu kapsamda, Türkiye’de yerli tasarım mekanik ve elektrikli sistemler üzerinde çalışmalarını artırmaya karar veren AVL Türkiye ilk Ar-Ge merkezinin açılmasından çok kısa bir süre sonra  2016 Haziranında ikinci Ar-Ge merkezini faaliyete geçirmişti. 1000 m2’lik bir alanda, 2 milyon TL’lik bir yatırımla kurulan ikinci Ar-Ge Merkezi, Kartal Sultanbeyli’de 100 kişilik mühendis ekibi ile faaliyet göstermekte.  AVL Türkiye, mühendislik hizmeti, test sistemleri ve mühendislik yazılım paketlerini bir arada sunan tek çözüm ortağı olarak sektörde fark yaratmak istiyor.

Hibrit 2018’de Otonom 2020’de

AVL Türkiye tarafından geliştirilecek ilk yerli ileri hibrit elektrikli sistemin saha testlerinin 2018 yılında tamamlanması hedefleniyor. Otonom sürüş özellikleri olan prototip aracın ise üç yıl içinde tamamlanması ve testlerinin 2020 yılında yapılması planlanıyor. Tasarlanan hibrit elektrikli sistemin özellikle yakıt tüketimini yüzde 5-15 oranında azaltarak önemli ölçüde ekonomik fayda sağlaması ve karbon emisyonunu azaltması da beklentiler arasında.

Türkiye’nin otomotiv endüstrisindeki cari açığının iyileşmesi için motor, transmisyon ve kontrol yazılımı gibi ara ürünlerde yerlilik oranının artmasının çok önemli olduğunu söyleyen AVL Türkiye Genel Müdürü Umut Genç  bu doğrultuda Türkiye’nin yerli motor, transmisyon, elektronik kontrol ünitesi gibi kritik otomotiv alt sistemleri tasarımında öncü mühendislik firması olduklarını dile getirdi.  İkinci Ar-Ge merkezlerinde yapacakları çalışmalarla 2018’de hibrid elektrikli, 2020’de ise otonom sürüş özellikleri olan (sürücüsüz) ilk yerli prototip araçları tamamlayarak İstanbul’da saha testlerini yapmayı planladıklarını dile getiren Umut Genç AVL Türkiye olarak, 2008 yılında 6 mühendis ile başladıkları yolculuğa 2010’dan bu yana her yıl yüzde 39 olmak üzere, AVL Türkiye’nin cirosunu 8 kat, çalışan sayısını 7 kat artırdıklarını ifade etti.

Şirketin geliştireceği bu otonom araç sayesinde sürüş güvenliği ve sürüş konforu optimum seviyeye taşınması hedefleniyor. Bunun yanında şerit uyarı ve takip, platooning (sıralı peş peşe gitme), acil durum freni, otomatik park etme gibi özellikler aracın öne çıkan özellikleri olacak. Bu özelliklerle şoförler seyir halindeyken dinlenebilmesi, kaza oranlarının azaltılması, hem zaman hem de maliyet tasarrufu sağlanması bekleniyor.

AVL Türkiye, son 3 yılda yaşanan ekonomik ve siyasi dalgalanmalara rağmen şirket cirosunu 2016 yılında 2015 yılına oranla Euro bazında yüzde 14 büyüterek 5.2 milyon Euro’ya ulaştırmayı başardı. Bu güçlü büyüme grafiği sayesinde AVL Türkiye, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından “Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi” arasında otomotiv mühendisliği alanında ödül alan tek şirket oldu. AVL Türkiye’nin 2017 sonundaki hedefi ise, yaklaşık yüzde 20 oranında bir büyüme ile cirosunu 6 milyon Euro’nun üzerine çıkartmak.

Dünyada pek çok ülke 2020 yılında fosil yakıt kullanımını yasaklayarak tamamıyla elektrikli araç kullanımına geçtiğini açıkladı. Pek çok ülkede 2030 yılında 0 emisyonu hedefleyerek önlemler almaya devam ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.